Атестирането на съдии, прокурори и следователи и ролята на атестациите при тяхното кариерно израстване; организирането и провеждането на конкурси за вход в системата, за повишаване и преместване; правилата за командироване бяха обсъдени на второто заседание на работната група за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (ЗСВ). Предмет на дебат бяха също промени в обучението на кандидатите за младши магистрати в Националния институт на правосъдието (НИП), съобщават днес от правосъдното министерство.

Работната група, в която влизат съдии, прокурори, следователи, представители на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС, НИП, експерти на министерството, започна работа след решението на Конституционния съд по измененията в основния закон.

На последното заседание на групата министърът на правосъдието Мария Павлова подчерта, че целта е да се изработят текстове, които да „работят“ и да са полезни за системата и за отделния магистрат. 

Членове на Висшия съдебен съвет, НИП, Инспекторатът към ВСС, представители на съсловни организации и други магистрати, както и членове на работната група изпратиха своите предложения и становища за необходимите изменения и допълнения в ЗСВ.

Освен по основни проблеми като промяна в конкурси, атестации, командироване, дисциплинарни производства, електронно правосъдие и необходими изменения в закона след промените в Конституцията и решението на Конституционния съд по тях, има и други идеи за ЗСВ. Например: избор на професионална квота на ВСС на териториален принцип; съдебният съвет да работи на сесии и др.

Министерството на правосъдието обобщи всички постъпили становища – и от членове на работната група, и от институциии, и от съсловните организации на Съюза на съдиите в България и Българската асоциация на съдиите по вписванията, както и от председателите на окръжните съдилища във Варна, Перник и Русе. Материалите бяха изпратени на членовете на работната група, а работата по измененията в ЗСВ продължава, допълват от правосъдното ведомство.