Бихме се радвали, ако другите партии кажат: "Не може да допуснем тази атака на демокрацията". Това заяви пред БНР Кирил Петков, съпредседател на ПП-ДБ.
"Последните избори, които се проведоха в България, са неприемливи за българската демокрация. Не може да си затворим очите, когато една цяла партия влезе в НС на базата на купен и корпоративен вот.
Когато имаш лидерска партия, ако лидерът има подкрепа от 3%, а неговата партия – от 11.5%, тогава са се появили едни близо 9 %, които са необясними, освен ако тези гласоподаватели са били мотивирани по някакъв друг начин. Няма нищо лично срещу господин Пеевски. Но на всеки, които се опитва да фалшифицира демокрацията, трябва да се каже твърдо "Не"! Не искаме те да имат управленска роля в този парламент", заяви още Петков.
И допълни:
"Ние сме готови веднага да влезем в преговори с другите политически сили, ако видим, че фундаментът на демокрацията е защитен".
Петков посочи основните точки, по които ПП-ДБ са готови да водят преговори.
"Трите закона за антикорупционната комисия, за подателите на сигнали и за личния фалит, които в момента спират десет милиарда да влязат в българската икономика. Сарафов, който в момента се готви да бъде избран в състезание с един кон, от ВСС с изтекъл мандат", каза той.
И призна:
"Правили сме много грешки, но нито една наша стъпка не е била мотивирана от корист или от страх. Този опит с Конституцията, който направихме, беше за да се опитаме да свържем демокрацията и прокуратурата по някакъв по-нормален начин. Прокуратурата е напълно нереформирана. Ако има хора, които могат да купуват стотици хиляди гласове, това е защото тези институции не работят".
Петков припомни, че "когато трябваше да се говори за регулаторите през февруари т.г., ние казахме, че не искаме да има разпределение на квотите на база на политически партии".
"Това беше моментът, когато започна да се случва разпад", каза той, имайки предвид провалената ротация.
Петков припомни, че ПП-ДБ ще подкрепи всички жалби до Конституционния съд за изборните резултати.
"Това е преди политическите различия. Ние подкрепяме принципа за проверка за всички злоупотреби. Не става въпрос за коалиционни разговори, за приятелство", каза още Петков.
ГЕРБ ще се опита да намери път за мнозинство за кабинет през формулиране на общи цели. Това каза прд БНР Даниел Митов, зам.-председател на ГЕРБ.
"Усилието винаги се състои в следването на правилата, заложени в Конституцията и разговорите с партиите, които са легитимно излъчени от български народ в парламента. Естествено тези усилия трябва да се положат от всички партии, не само от ГЕРБ. Партия, която няма пълно мнозинство е ясно, че трябва да преговаря. Това си го обясняваме четвърта година", допълни той.
Зам.-председателят на ГЕРБ смята, че "диалогът трябва да е конструктивен и добронамерен":
"И изборите са не само, кой ще спечели, а се правят за управлението след това. А не партиите да поставят условия, как да не станат неща, условия, които минират и блокират политическия процес. АПС и ДП-НН бяха основен конкурент за нас и тайната на вота не ми дава право, да кажа, кой е легитимен и нелегитимен", коментира Митов.
За наложения санитарен кордон от ПП-ДБ той каза:
"Борисов казва "добро ДПС няма". ГЕРБ никога не е управлявал в коалиция с ДПС. Единственият път за колаборация между ГЕРБ и ПП-ДБ, и ДПС беше по време на сглобката, която промени Конституцията. И ДПС беше докарано от ПП-ДБ на масата на разговорите, за да се промени Конституцията. Тогава ДПС им трябваше? Хората, които другаруваха с Пеевски довчера, сега са решили, че трябва да изключат една от партии от политическия живот. Ако могат да го направят, не знам дали ще могат".
Според него опитът на ПП-ДБ за санитарен контрол е опит на ПП да избягат от разговор изобщо, "защото очевидно са безпомощни да водят конструктивен разговор в НС и маскират това през подобни декларации".
Митов обяви, че ще потърсят партиите за разговори:
"Като започне парламентът, тогава се търсят политическите партии за разговор, формати, преговорни групи. В момента тази декларация бива дадена много преди парламента и да блокира, и да отнеме способността на НС да обсъжда конструктивни неща."
Според него с декларацията на ПП-ДБ се прави опит да се промени геометрията и архитектурата на логиката и "решенията се взимат от органи, които не са овластени, започва тълпата да взима политически решения, да се гледа една пиеса или друга, това води до промяна на демократичния процес".
Зам.-председателят на ГЕРБ обясни как ще се водят разговорите за мнозинство, което да подкрепи правителство:
"Имаме цяла управленска програма и влизаме с нея във всеки сектор, изяснява се какво искаме за развитието на всеки един сектор. Започва се обсъждане, да се намерят приоритети, къде съвпадат и къде могат да се намерят компромиси. Цяла Северна България часа магистрала Хемус, чакат магистрала Черно море. В крайна сметка еврофондовете трябва да се отпушат. Ако се фокусираме върху третото плащане на ПВУ, тогава да се фокусираме и за отпушването на останалите еврофондове. Да си обърнем внимание на границите и охраната, проблемите на хората. Има си ред и да се установи дали институциите работят. Също и дали вотът е отчетен правилно, ако не е, да се преизчисли и това е правено."
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни