234 депутати се регистрираха за началото на първото заседание на 51-вото Народно събрание. То бе открито от доайена Силви Кирилов – член на парламентарната група на „Има такъв народ“ (ИТН). Той имаше кратка реч.
Аз съм оптимист за възможностите на българския парламент да се справи с тежките предизвикателства на настоящия политически момент. Това е възможно, ако политическите партии загърбят тяснопартийните си интереси и действат, водени от националния интерес, заяви Кирилов. Вярвам в здравия разум, който логично ще ни доведе до прагматични и ефективни решения, добави той, цитиран от БТА.
След това новоизбраните депутати в 51-ото Народно събрание (НС) положиха клетва:
"Заклевам се в името на Република България да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа. Заклех се".
В залата прозвучаха химните на България и на Европейския съюз.
Започнаха традиционните речи на парламентарните групи. Първи бе Тома Биков от името на ГЕРБ-СДС.
Той подчерта, че коалицията е най-многобройна в новия парламент и е с чувствително по-голям състав от останалите формации.
ГЕРБ иска коалиционно правителство с ярки фигури
Тома Биков заяви, че ГЕРБ-СДС ще предложи председател на Народното събрание (НС). Подчерта и необходимостта от избора на редовно правителство. Но за разлика от лидера на формацията Бойко Борисов, който няколко минути преди това посочи в кулоарите формула за управление, Биков не влезе в конкретика. Той обаче заяви, че е нужно коалиционно правителство от ярки политически фигури, което да бъде подкрепено от системните и демократичните партии.
Резултатите от последните избори показвали ясно, че единствената формация, без която е невъзможно съставянето на стабилно правителство, е ГЕРБ-СДС. От тази позиция сме готови да търсим подкрепа и да направим необходимите компромиси, но не сме готови на подмяна на вота на българските избиратели, посочи той.
Биков отбеляза, че формулата на ГЕРБ-СДС включва съставяне на коалиционно правителство с 4-годишен мандат с ярки политически фигури от политическите формации. Той посочи, че няма да се крият зад програмно или експертно управление. Такъв тип управление, в което отговорността ще бъде размита, единствено ще задълбочи кризата на представителната демокрация, в която се намираме в момента, коментира депутатът от ГЕРБ-СДС, цитиран от БТА.
Очакваме останалите партии да проявят отговорност и да превърнат доверието, което са получили, не в инструмент за задълбочаване на разделението в обществото, а в аргумент за намиране на съгласие, заяви Биков. По думите му това е единственият начин българското общество да получи позитивен дневен ред за развитие в сложната геополитическа и вътрешнополитическа ситуация, в която се намира страната.
Очакванията ни, че в дните след изборите страстите ще се успокоят и ще бъде създадена подходяща атмосфера за разговори между различните парламентарно представени партии, не се оправдаха. Нещо повече – конфронтацията между политическите сили се увеличи и за първи път от 35 години насам под съмнение е поставена самата легитимност на изборите, а оттам и на представителната демокрация в нейната същност, посочи Биков.
ПГ на ГЕРБ-СДС категорично се противопоставяме на подобен подход, чиято единствена цел е не да разбере или защити вота на гражданите, а да оправдае слабите изборни резултати на част от партиите, заяви той. Даваме си ясна сметка за опасността от подобни авантюристични действия, които делегитимират демократичните институции и пренасят демократичния процес от тях по площадите и улиците, каза още депутатът.
"Убедени сме, че от настоящата криза може да се излезе само с общите усилия на системните партии в парламента, а не с извънсистемни решения, заклинания, лозунги и политически иновации", заяви Тома Биков.
ПП-ДБ: Трябва да изолираме Пеевски от управлението
"Трябва да изолираме Пеевски от управлението". Това без изненада бе поантата във встъпителната декпарация на "Продължаваме промяната-Демократична България", изчетена от трибуната от Николай Денков. Денков постави "санитарния кордон" като първа точка в приоритетите на обединението в този парламент. На второ място Денков постави законодателни инициативи, "които спорат разпада на институциите" - т.е. изменения в ЗСВ за спиране на процедурата по избора на нов главен прокурор, антикорупционни промени (в т.ч. избор на ръководство на Комисията за противодействие на корупцията), избор на регулатори и др.
Речта на лидера на "Възраждане" пък бе за "проститутки" и др. подобни.
Новото начало напусна залата
Когато дойде ред на ДПС-Ново начало, никой не излезе на трибуната. Оказа се, цялата група е напуснала пленарна зала. Пеевски бе на протеста, организиран от него навън, на който хора бяха извозени с автобуси и им бяха раздадени транспаранти по шаблон. Заявката на протеста е да покаже, че електоратът на Пеевски не е купен, а е "истински".
БСП: Крачка назад и три напред
Народното събрание трябва да излъчи редовно правителство. Това обявиха от БСП-Обединена левица в лицето на Атанас Зафиров. Той не посочи конкретна формула за управление, но обясни, че неговата формация е пета сила.
Според него водещите политически сили трябвало да се дръпнат крачка назад, за да направят три напред. За БСП обаче основна тема продължава да е Украйна, където трябвало да има мир.
Зафиров призова политическите сили в Народното събрание да отстъпят от партийния си егоизъм и посочи три основни за левицата теми.
Корупцията е тежък проблем, предизвикан от принизяването на ролята на парламента още от първите години на управление на десницата, посочи Атанас Зафиров. Друга важна тема е за функционирането на съдебната власт. Кой пази „пазителите“, попита той, цитиран от БТА.
Промените в Конституцията също е сред въпросите, които не могат да бъдат подминати. Както и този за Украйна, добави Зафиров. Ако сега оставим и трите теми в нестабилно, висящо положение, какво точно ще постигнем, попита председателят на БСП-Обединена левица.
АПС: Без явно и скрито участие на Пеевски в управлението
"Алианс за права и свободи" няма да подкрепи правителство, съставено с явна или скрита подкрепа на "ДПС-Ново начало". Това заяви в декларация по повод началото на 51-вото Народно събрание председателят на ДПС Джевдет Чакъров, цитиран от БТА.
Той посочи, че атмосферата не е тържествена в днешния ден заради икономическата криза, ниския стандарт на живот, сериозната политическа криза, в която се намира страната и която по думите му поставя големи предизвикателства за формиране на редовно правителство и, не на последно място, недоверието не само към политиците в обществото, но и към провелите се предсрочни парламентарни избори.
Над тях тегне сянката за груби законови нарушения, за явни фалшификации, за натиск и корпоративен вот. Затова на заседание на Централното оперативно бюро ние взехме решение за подкрепа на декларацията на "Продължаваме промяната - Демократична България" за създаване на "санитарен кордон" около Делян Пеевски. Считаме, че тази декларация ще бъде крачка напред в утвърждаването на принципите, за които автентичното ДПС под ръководството на нашия почетен председател д-р Ахмед Доган говори от месеци, заяви Чакъров.
ИТН: Хаосът е пълен
Държавата се намира в тежка политическа, финансова и обществена криза. Това каза в пленарната зала депутатът Станислав Балабанов от „Има такъв народ“ (ИТН) при откриването на първото заседание на 51-вото Народно събрание.
"Хаосът е пълен. Повечето от институциите ни са в тотален колапс. Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост. Изминалите седми поредни избори показаха, че на онзи прословут връх на копието, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за завладяване на държавата на всяка цена", каза Балабанов, цитиран от БТА.
За съжаление, днес на дневен ред не са доходите на хората, по-важно е кой е собственик на главния прокурор, кой го притежава или кой ще го притежава, допълни депутатът.
МЕЧ: Пълно касиране
Отново призовавам за пълно касиране на изборите в името на справедливостта, заяви лидерът на най-малката партия в новия парламент "Морал, единство, чест" (МЕЧ) Радостин Василев.
Трябва с огромно огорчение да признаем, че изборите бяха опорочени, че имаше безпрецедентно купуване на гласове, че имаше безброй манипулации, които поставят под съмнение легитимността на този парламент, посочи той, цитиран от БТА. По думите му държавата е покровителствала всичко това и се е превърнала в „съучастник в този фарс“.
Радостин Василев очерта три варианта пред 51-вия парламент – „максимално широка политическа коалиция срещу ГЕРБ и ДПС-тата", нови предсрочни избори и „нова порочна сглобка срещу българския народ“.
С влизането на МЕЧ в Народното събрание започва нов етап от българската политика, заяви той.
Впоследствие процедурата за избор на председател на НС не доведе до успех, както се очакваше. Бе решено заседанието да продължи в сряда.
Гледайте тук:
Още по темата
- "Възраждане" лиши Атанасов от балотаж, прати Кирилов. Парламентът отново не избра председател
- Ново лице на ГЕРБ подава оставка като депутат след натиск от Борисов
- Пеевски: Соросоидите ли ме обвиняват в тандем с Борисов - такъв никога не е имало
- ГЕРБ пак ще подкрепи Киселова за председател на парламента
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни