Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп оповести, че Илон Мъск и бившият кандидат за президент и върл тръмпист Вивек Рамасуами ще оглавят новосъздаденото "министерство за правителствена ефективност" (Department of Government Efficiency - съкращението е DOGE и предполагаемо е вдъхновено от любимата криптовалута на Мъск Dogecoin - бел. ред.), предаде Ройтерс.

Мъск и Рамасуами "ще проправят пътя на моята администрация да премахне правителствената бюрокрация, да намали излишните регулации, ще намалят разточителните разходи и ще преструктурират федералните агенции", заяви Тръмп в изявление. 

Бъдещият държавен глава нарече новата инициатива "потенциално "Проектът Манхатън" на нашето време", визирайки плана на САЩ за създаване на атомна бомба, който помогна за края на Втората световна война. 

Въпросното "министерство" обаче, въпреки името си, няма да е част от правителството и ще е с консултативни функции. То ще си партнира с Бюрото за управление и бюджет, за да "проведат мащабна структурна реформа и да създадат невиждан досега предприемачески подход към правителството". Той добави, че този ход ще доведе до шок в правителствените системи. 

Не е ясно как ще функционира тази инстуитуция, отбелязва АП. Тя би могла да попадне в обхвата на Закона за федералните консултативни комитети, който диктува как външните групи, които съветват правителството, трябва да работят и да се отчитат пред обществеността. По принцип от федералните служители се изисква да оповестяват своите активи и обвързаности, за да се предпазят от потенциални конфликти на интереси, и да се освободят от значителни авоари, свързани с работата им. Тъй като Мъск и Рамасуами няма да са официални федерални служители, те няма да се сблъскат с тези изисквания или етични ограничения.

Тръмп посочи, че работата на Мъск и Рамасуами ще приключи до 4 юли 2026 г., отбеляза Ройтерс, като добави, че едно по-малко и по-ефективно правителство ще бъде "подарък" за страната по случай 250-годишнината от подписването на Декларацията за независимост. 

Мъск оглавява компанията за електрически автомобили "Тесла", социалната мрежа "Екс" и компанията за ракети "СпейкЕкс", докато Рамасуами е основател на фармацевтична компания, който се кандидатира за президентска номинация на Републиканската партия, но през цялото време открито подкрепяше Тръмп. 

Шеф на Пентагона - водещ на "Фокс Нюз"

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще номинира за поста министър на отбраната водещия на телевизионния канал "Фокс Нюз" Пийт Хегсет, предаде Ройтерс.

"Пийт е твърд, умен и истински вярващ в идеята "Америка на първо място", гласи изявление на  Тръмп. "С Пийт начело враговете на Америка са предупредени. Нашата армия ще бъде отново велика, а Америка никога няма да отстъпи".

Хегсет е ветеран от Националната гвардия на армията и според уебсайта му е служил в Афганистан, Ирак и Гуантанамо. Номинацията му обаче ще предизвика сътресения, вероятно дори и сред републикански сенатори - традиционно на тази позиция се назначават фигури с дългогодишен стаж в министерството на отбраната, които не само разполагат с дълбоки познания в сферата на военното дело и международните отношения, но и с умения за това как най-ефективно да използват умопомрачителния бюджет на Пентагона (миналата година той бе над 800 млрд. долара. Америка има около 1,3 милиона войници на активна служба и още 1,4 милиона в Националната гвардия, резервите и цивилни служители, базирани по целия свят - бел. ред.). 

Изборът на Хегсет може да доведе до радикални промени в армията - той е отявлен критик на "woke" програмите в министерството на отбраната, които насърчават приобщаването към армията на обществени групи, които традиционно не са свързвани с институцията. Хегсет, например, се противопоставя на идеята, че жените трябва да участват в битки и се е застъпвал за помилването на военнослужещи, обвинени във военни престъпления.

През юни, на митинг в Лас Вегас, Тръмп насърчи поддръжниците си да купят книгата на Хегсет, след като обеща, че ако спечели: "Woke" нещата ще изчезнат в рамките на период от 24 часа".

Още преди да бъде оповестена номинацията на Хегсет, някои високопоставени демократи протестираха срещу издигането на консервативния водещ.

"Има причина за безпокойство, че това не е човек, който е достатъчно сериозен политик, достатъчно сериозен администратор, за да свърши успешна работа", каза конгресменът Адам Смит от Вашингтон, който е член на Комисията по въоръжените сили в Камарата на представителите.

Марк Кансиан, старши съветник в Центъра за стратегически и международни изследвания, посочи, че липсата на опит в националната сигурност на Хегсет ще направи по-трудно потвърждението от Сената.

"Мисля, че Тръмп се умори да се бори със своите министри на отбраната и избра един, който ще му бъде лоялен", каза Кансиан.