Изправихме се пред много предизвикателства, постигнахме много - така общинарите от "Продължаваме промяната" - "Демократична България" - "Спаси София" описаха първата година на новата власт в Столична община.

"Факт е, че през тази една година се изправихме пред доста предизвикателства, включително ситуации, в които разговорите за важни решения се обръщат в името на конкретни бизнес интереси", отбеляза Борис Бонев от "Спаси София".

Този негов коментар идва на фона на критиките му срещу издигнатия и от неговата партия кмет Васил Терзиев, който според Бонев не работил достатъчно бързо.

Председателят на СОС Цветомир Петров отбеляза, че истинската промяна изисква "търпение, конструктивен диалог и способност да поставим обществения интерес на първо място."

"За тази една година, въпреки забавеното начало, успяхме да вземем 566 решения, което е повече от предходния мандат", добави той.

От ПП-ДБ-СС обещаха в следващите месеци да разработят система за по-прозрачен контрол върху дейността на общинските дружества. Там имало сериозни сигнали за злоупотреба и затова бюджетът на София не се разходвал по напълно прозрачен начин.

Опозицията: Слабо управление, никаква прозрачност

Според Пламен Данаилов от "Има такъв народ" обаче е налице слабо управление.

"Пишем оценка "Слаб" на Столична община - не на кмета Терзиев, а на администрацията, която той управлява. На квотен принцип са назначени хора, които крият информация", отбеляза той.

Той даде пример със загубено от общината дело за 5 млн. лв., след като е сключила договор за 531 600 лв. с адвокатка, която не е известна. Съветникът подчерта, че договорът е сключен непосредствено преди финала на делото, което е било водено от общинските юристи.

Данаилов обвини общината и в злоупотреба с публични средства, като посочи примери за проекти с неясен финансов отчет, включително в областта на отпадъците, туризма и културните инициативи. И отбеляза, че общинските съветници и журналистите нямат достъп до финансовите отчети на общинските дружества.

Според Ваня Григорова от БСП Столична община е заложила недостатъчнио средства за здравеопазване, транспорт и е въвела несправедливи промени в трудовите условия на медицинските сестри.

"Общият размер на средствата за спешното оборудване и апаратура, които са нужни за болниците, е над 6 милиона лева. В бюджета, пак повтарям, бяха гласувани 5, а те искат да вземат от тях 3. Това е цинично, защото болниците са в такова състояние, че дори им липсват болнични шкафчета."

Тя призовава за актуализация на бюджета, която да отрази реалните нужди на столичните болници и транспортни дружества и предупреди за хаос, ако се приемат предложените промени за медицинските сестри в детските ясли и градини - а именно те да сключват договори директно с директорите. И тя съзира липса на прозрачност в управлението на Терзиев:

"В становищата на директорите на детски градини има буквално преповторени текстове с правописните грешки, което показва лобистка кампания."

Най-остри, очаквано, бяха от най-голямата група в СОС - тази на ГЕРБ-СДС, които реално държат мнозинство в Съвета с помощта на отделни съветници от други групи. Според тях е нужна повече прозрачност и по-добър диалог между администрацията и общинския съвет. Те определят текущото управление като хаотично и неспособно да отговори на очакванията на гражданите.

"Столична община не трябва да се управлява от кукла на конци, а от амбициозен кмет със силен екип. Ние за една година не видяхме нито амбициозния кмет, нито силния му екип. Политическата оценка за управлението е "Слаб две" – липса на лидерство, хаос в администрацията и неспособност за диалог с общинския съвет", отсече Антон Хекимян.

Според него не се откриват и достатъчно нови детски градини:

"За една година са добавени две яслени групи и не повече от 800 места, въпреки обещаните 1400. С този темп, Терзиев ще осигури детска градина за всяко дете след 25 години."

Според ГЕРБ-ерите липсва институционална приемственост – "това, което бе започнато, беше прекъснато, а новите проекти са слабо подготвени".

Прошко Прошков отбеляза и някои от неизпълнените обещания на кмета:

"Господин Терзиев говореше за 380 милиона несъбрани данъци и такси, които щели да оправят бюджета. Година по-късно събирамостта е същата, а тези милиони се оказаха митични. Къде са списъците с "черни фирми"? Няма ги, а фирмите, които критикуваха, вече изпълняват нови договори."

Според него "София е по-задръстена, по-мръсна и с по-лоши показатели за въздуха заради липсата на адекватно планиране". А администрацията е реактивна и не решава причините за проблемите.

"Интересите на гражданите на града трябва да бъдат над всички нас. Нуждаем се от по-добър диалог, прозрачно управление и ефективни решения. Надяваме се тази администрация да се вземе в ръце и да започне да работи за града, а не срещу него", обобщи той.