Европейската прокуратура съобщи, че разследва измами с ДДС на стойност 520 милиона евро, в която са замесени няколко мафиотски групировки.
Разследването е водено от филиалите на институцията в италианските градове Милано и палермо. В рамките на операция под кодовото название „Моби Дик“ са издадени заповеди за арест на 43-ма заподозрени.
Сред партньорите в операцията е българската Национална следствена служба (НСС), изтъкват от Европейската прокуратура.
Обиски с участието на стотици полицаи са извършени в над 10 държави. Следствени действия продължават да се водят в няколко страни членки на ЕС, сред които и България, както и в държави извън Общността.
У нас е обискиран домът на един от заподозрените, който е арестуван в Италия, отговориха от Европейската прокуратура на запитване на Клуб Z. Те обаче не споменаха името и народността на лицето. В България също така са претърсени офисите на неназовани компания и счетоводител.
Понастоящем е в ход изпълнението на заповедта за замразяване на 520 милиона евро с цел компенсиране на щетите, нанесени на бюджетите на ЕС и на няколко държави. Само в Италия са замразени 129 банкови сметки и са конфискувани 192 недвижими имота, 44 луксозни коли и лодки.
Според разследването хора, свързани с няколко мафиотски клана, инвестирали пари в престъпен синдикат, който създал високо доходна схема за укриване на данъци.
„Моби Дик“ показва, че няма два отделни престъпни свята. От една страна, има свят на наистина лоши и опасни престъпници, контрабандиращи наркотици и хора. От друга страна, има свят на престъпницитес бели якички, подкупващи и изпилащи пари“, коментира операцията председателят на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши.
Нивото на ефективност на този престъпен синдикат е безпрецедентно. Между 2020 и 2023 г. той издал фактури за продажбата на лаптопи, еърподи и други електронни стоки за над 1,3 милиарда евро.
Вероятно са използвани мафиотски методи за разрешаване на спорове в средите на синдиката между членовете на различните групировки.
При извършването на измамата престъпниците се възползвали от правилата на ЕС за трансграничните трансакции между страните членки. Тези трансакции не се облагат сд ДДС. Доказателствата сочат, че заподозрените създали компании в Италия и други страни членки на Общността, както и в държави извън нея, с цел да търгуват със стоките чрез измамна верига от търговци. Тези търговци изчезвали, след като изпълнявали данъчните си задължения. Други компании от веригата след това си искали възстановяване на ДДС от националните данъчни органи.
От задържаните 34-ма са зад решетките, а 9 са под домашен арест.
7 европейски заповеди за арест (ЕЗА) са издадени по искане на Европейската прокуратура за заподозрени, базирани в България, Чехия, Нидерландия, Испания и страни извън ЕС. На други 4-ма зародозрени са наложени временни забрани за упражняване на търговска дейност.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни