България и Румъния поискаха защитни мерки срещу вноса на украински мед в ЕС.

Това съобщи Ищван Над – министърът на земеделието на Унгария, която в момента е председател на Съвета на ЕС.

Въпросът бе обсъден на Съвет „Земеделие и рибарство“ в Брюксел.

„Количеството внос на украински мед създава проблеми на вътрешния пазар. Въз основа на информация от Европейската комисия могат да бъдат задействани предпазни клаузи, ако това бъде официално поискано от страните членки“, каза Над.

През август ЕК вече задейства „внезапна спирачка“ срещу вноса на мед от Украйна. Това означава връщане на митата.

Важно е да се прави разлика между натурален и ненатурален мед, като бъде ясно отбелязано откъде идват продуктите, допълни Ищван Над.

„Трябва да бъдем ефективни, когато се борим с проблемите с класификацията, както и с фалшифицирането. Трябва да гарантираме по-голяма покрепа за производителите“, каза още той.

През септември България вече поиска спирането на вноса на украински яйца.

Според министър Над търговията между ЕС и Украйна в момента е горе-долу на нивото отпреди войната. Над 80 на сто от износа от Украйна е по море, въпреки че сериозна опасност представляват руските атаки срещу Одеса – най-голямото пристанище в страната.

Вносът от Украйна в ЕС е голям, изтъкна еврокомисарят по земеделието Януш Войчеховски. За последните девет месеца той е на стойност 10 милиарда евро.

През 2021 г, преди започването на войната в Украйна, вносът е достигнал 7 милиарда евро.

Има обаче подобрение, и то е в отслабналия натиск върху най-засегнатите от украинския внос страни, отбеляза Войчеховски. През 2021-2023 г. натискът е бил концентриран върху Полша, Словакия, Унгария, Румъния и България. В момента обаче разпределението е по-широко.

Все още обаче има страни, в които има голям внос от Украйна и върху които натискът продължава да бъде силен.