Руското вътрешно разузнаване ФСБ съобщи, че е арестуван германски гражданин в Калининград по обвинение в планиране на саботажни актове. Арестуваният е Николай Г. от Хамбург, роден през 1967 година, съобщават руските новинарски агенции. При влизането му от Полша в руския анклав Калининград в колата му митничари са открили половин литър течен взривен материал.
Според съобщения на агенция РИА Новости, Николай Г. е получил заповед за атака по руски цели от украинец, който също живеел в Хамбург. Арестуваният е заподозрян и в извършване на взривяване на газопреносна станция в Калининградската област още през март тази година. Твърденията на руските власти не могат да бъдат проверени независимо.
Николай Г. сега е в предварителен арест и срещу него се води разследване за тероризъм и контрабанда. Руският държавен телевизионен канал излъчи видео, на което се показва арестът и разпитът на задържания. В него той е назован с пълното си име и е показан без замъгляване на лицето. Според видеото Николай Г. е планирал атака срещу енергийни съоръжения в Калининград. В разпита той признава обвиненията, че е извършил още един взривен акт в началото на годината. Русия често е обвинявана от западни държави и правозащитни организации, че подобни признания са под принуда.
След началото на войната на Русия срещу в Украйна руските власти често започнаха да извършват арести по обвинения в „саботаж“, „предателство“ и „тероризъм“ – както на руски граждани, така и на хора от западни държави. През последните години редица западни граждани, особено от САЩ, бяха арестувани и изправени пред съда с тежки обвинения. Американското правителство определи тези случаи като „вземане на заложници“ с цел освобождаване на руски граждани, задържани в чужбина.
През август тази година между Русия и няколко западни държави бе осъществен най-големият обмен на затворници след края на Студената война. Сред освободените бяха двама американци, осъдени за шпионство – журналистът Евън Гершкович и бившият морски пехотинец Пол Уилан, както и германецът Рико К., който първоначално бе осъден на смърт в Беларус, а след това бе помилван. В замяна Русия получи известния „убиец от Тиргартен“ Вадим Красиков, който през 2019 г. уби грузинец в парка „Клайнер Тиргартен“ в Берлин. Преди две години, след друг обмен, американската баскетболистка Бритни Гринър и руският търговец на оръжие Виктор Бут се завърнаха в родните си страни.
Напрежението около Калининград е високо от началото на войната. Руското разузнаване многократно е съобщавало за арести по обвинение в саботаж. В началото на войната Литва временно блокира търговския маршрут между Беларус и Калининград за някои стоки. Западните държави също обвиняват Русия, че използва района за бази на шпионски операции.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни