Google трябва да продаде Chrome, за да прекрати своя монопол върху интернет търсачките. Това е само едно от предложенията на американското Министерство на правосъдието за радикални промени в структурата и бизнеса на техногиганта, разказва "Гардиън".
Тези предложения идват след ключово съдебно решение от август, когато федерален съдия постанови, че Google незаконно е поддържал монопол в областта на онлайн търсенето.
Какво предвижда планът?
Министерството на правосъдието е внесло документ в окръжния съд на Вашингтон, който предлага:
- Продажба на браузъра Chrome и забрана за участие на Google в пазара на браузъри за срок от пет години.
- Забрана за плащания към трети страни, като Apple, за да поставят Google като основна търсачка в техните устройства.
- Ако тези мерки не дадат резултат, ще бъде разгледана и възможността за разделяне на операционната система Android от компанията-майка Alphabet.
- Осигуряване на достъп на конкурентите до индекса на Google – база данни за всички уеб страници, които компанията е обходила.
В допълнение министерството настоява Google да даде възможност на издателите и създателите на съдържание да блокират използването на техните данни за обучение на изкуствени интелекти.
Предложенията ще бъдат разгледани през следващата година от съдия Амит Мехта, който ще вземе решение за евентуалните санкции срещу Google. Очаква се технологичният гигант също да представи своите контрапредложения.
Очаквано, Google реагира остро, като президентът на компанията по правните въпроси Кент Уокър ги нарече "крайни и разрушителни". Според него мерките ще навредят на потребителите и ще подкопаят позицията на САЩ като лидер в областта на технологиите и изкуствения интелект.
„Министерството на правосъдието избра да следва радикална интервенционистка стратегия, която ще увреди както американските потребители, така и конкурентоспособността на страната ни“, заяви Уокър.
От своя страна министерството е категорично, че Google е постигнала доминацията си чрез нелегални методи и затова "трябва да бъде лишена от тези предимства". Според тях продажбата на Chrome, чийто потенциален пазарен дял е оценен на 20 милиарда долара, ще даде на конкурентите шанс да се изправят срещу Google.
Ще успее ли Google да запази позициите си?
С дял от около 90% на пазара на онлайн търсачки и повече от 50% от американския пазар на браузъри (и много по-голям зад граница), Google е изправена пред историческа заплаха за бизнес модела си. Делото идва в момент на нарастваща глобална регулация срещу технологичните гиганти.
Изходът от това съдебно производство може да постави прецедент за бъдещи действия срещу монополите в технологичната индустрия и да преначертае правилата на цифровата икономика.
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни