Парламентът отново не успя да си избере председател. Единствената новина от днешния дебат е, че за пръв път лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов взе думата и се изказа от трибуната, като заяви:
"Тази игра не ми харесва."
И декларира, че няма да оттегли кандидатурата на своята партия - Рая Назарян. Борисов излезе на трибуната, след като на няколко пъти бе изтъкнато, че никой от ГЕРБ не говори и цялата работа на тази партия се върши от депутатите на "Възраждане".
В отговор от "Продължаваме промяната - Демократична България" завиха, че няма да влязат в мнозинство с "Възраждане", както му се иска на Борисов.
От ГЕРБ предложиха Рая Назарян. "Възраждане" отново номинира Петър Петров. От "Има такъв народ" предложиха Силви Кирилов, а БСП - Наталия Киселова.
По време на дебата Надежда Йорданова ("Продължаваме промяната - Демократична България") за пореден път повтори призива всички да оттеглят кандидатурите си и да се избере по обективен критерий най-възрастният депутат, за да няма подозрения и дебати за политически мнозинства.
"Ние ще се включим в такова мнозинство, което ще освободи България от проказата на корупцията. България цикли, защото не можем да решим простичкия проблем - че институциите трябва да действат в обществена полза, а не по волята на един човек", каза Йорданова.
И допълни, че трябва да има ВСС, който е без квота "Пеевски", да се спре изборът на Борислав Сарафов за главен прокурор, за да има "един закон за всички". Йорданова добави и избора на антикорупционна комисия, за да не са достъпни публичните ресурси до лица, санкционирани по "Магнитски".
"Очакваме първата политическа сила да заяви ясна воля по всички тези теми. Благодарим на "Има такъв народ" за подкрепата по тези въпроси, но трябва мнозинство, за да се случат", каза още Йорданова.
В реплики от "Има такъв народ" и "Възраждане" заявиха, че "Демократична България" е в "санитарен кордон с ГЕРБ и ДПС - Ново начало" и помагат на Бойко Борисов и Делян Пеевски. Специално от "Възраждане" попитаха какво ще направи "Демократична България", ако те подкрепят някои от приоритетите им - ще напуснат залата, няма да гласуват, или нещо друго.
"Когато постигнем консесус около един председател, не говорим за политически мнозинства. Не се молим на никого, настояваме за нормален политически процес.
За приемането на тези законопроекти няма мнозинство. Не съм късала кабелите в пленарна зала, за да попреча на работата на Народното събрание", каза Йорданова, обръщайки се към "Възраждане".
Станислав Балабанов ("Има такъв народ") попита "Демократична България" как ще гласува за спирането на избора на Сарафов например, ако "Възраждане" подкрепи тази идея. Той се обърна и към БСП, като заяви, че само той не ги нарича "ново начало".
Божидар Божанов ("Продължаваме промяната - Демократична България") обясни, че няма проблем да се гласува с "Възраждане" по антикорупционни закони. Той припомни, че това се е случвало и преди, но изтъкна, че формирането на мнозинство е друг въпрос. Божанов припомни, че е имало много случаи, в които на първо четене е било приемано нещо, което на второ четене е било променяно в точно обратна посока и за това трябва да има гаранции.
Атанас Славов ("Продължаваме промяната - Демократична България") припомни, че "Има такъв народ" не подкрепи промените в Конституцията, свързани със съдебната реформа. Впоследствие "Има такъв народ" и "Възраждане" дадоха тези промени в Конституционния съд и те бяха отменени. Според Славов Конституционният съд е отменил тази реформа, защото се огънал под натиск на конюнктурата.
"Българският Конституционен съд защити главния прокурор и тези, които го командват. Ако има някакви реформи в правосъдието, най-често те са замислени от нашата политическа сила", каза още Славов.
"Има такъв народ" няма как да бере срам пред Конституционния съд, карахте ни да подкрепяме антиконституционни неща. Ние в момента работим по тази мракобесна Конституция, която вие лично подписахте в Министерство на правосъдието", отговори му Балабанов.
Явор Божанков ("Продължаваме промяната - Демократична България") обясни, че има разлика между гласуване и формиране на мнозинство. И изтъкна, че от ГЕРБ изказвания няма, а битката срещу "Продължаваме промяната - Демократична България" я водят "Възраждане" в услуга на ГЕРБ. Божанков припомни, че "Има такъв народ" са съборили последното правителство, което е можело да функционира без ГЕРБ - това на Кирил Петков. Според Божанков, ако се легитимира "Възраждане", това ще даде индулгенция на Бойко Борисов да прави мнозинства с тях.
Елисавета Белобрадова ("Продължаваме промяната - Демократична България") призова Бойко Борисов да спре да се крие "под масата на новото начало" и да обясни какво ще прави.
Борисов се видя предизвикан и взе думата:
"Някой път и мълчанието е много красноречиво. Не виждам защо продължаваме предизборната кампания от тук. Чух, че първата политическа партия е длъжна и носи отговорност. И в същото време, когато ние казваме предпоследната и последната казват - това не може да бъде, трябва да е от нас.
Добре, нека да е от вас, съберете си мнозинство. Вие сложихте червените линии, с които ГЕРБ трябва да се съобрази.
Искате да ми натресете цялата отговорност, но без да участвам. Тази игра вече я играхме в сглобката. Тази игра не ми харесва. Какво искате от мен - да си оттегля кандидата, за който над 600 хил. са гласували? Ами няма да го оттегля (бурни аплодисменти - б,р.). Нищо не ми дава право да го оттегля.
Дадох формула без "Ново начало". Ако имаше такова мнозинство щяхме да вървим напред.
Ако не бях отишъл в манастира с кой щяхте да управлявате? Съгласих се на конституционна реформа, съдебна реформа. Съгласих се на всичко. Моите юристи казваха - това, което правите е грешно. Аз им казвах - ще слушате Христо Иванов, ще слушате Славов.
На следващите избори съм намерил един, роден през 1930 г. Да си имам гарантиран председател".
Мартин Димитров ("Продължаваме промяната - Демократична България") припомни, че е имало редовно правителство - това на Николай Денков - което от ГЕРБ са свалили. И са пряко виновни за кризата, в която се намираме в момента.
"Ако за вас работата ви с Делян Пеевски е червена линия - трябва да можете да излезете и да го кажете. Знаем, че вие чакате да се съберем с "Възраждане". Няма да се съберем", каза Белобрадова, обръщайки се към Борисов.
Асен Василев с призив към ДБ и БСП
По време на почивка, дадена от председателстващия заседанието Силви Кирилов, изявление реши да направи партия "Продължаваме промяната" в лицето на нейния съпредседател Асен Василев. Той бе лаконичен, като се обърна и към коалиционния партньор - "Демократична България" (ДБ), и към БСП.
"Само искам да споделя с вас: "Продължаваме промяната" не се моли на никой и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на Народното събрание. Призоваваме "Демократична България" и БСП да направят същото. Благодаря ви!", каза като че ли поизнервеният Василев, след което се оттегли, без да отговори защо прави това изявление.
Ето как протече гласуването:
Първи тур
Рая Назарян - 68 "за", 148 "против", 22 "въздържал се"
Петър Петров - 47 "за", 53 "против", 48 "въздържал се"
Силви Кирилов - 66 "за, 98 "против", 74 "въздържал се"
Наталия Киселова - 39 "за", 117 "против", 82 "въздържал се"
Втори тур
Рая Назарян - 68 "за, 150 "против", 20 "въздържал се"
Силви Кирилов - 101 "за", 99 "против" 37 "въздържал се"
Кирилов първоначално обяви, че следващото събиране на първото заседание ще е в понеделник, но след свикване на Председателски съвет бе решено то да е в сряда.
МЕЧ с усещане за пробив на задкулисието през БСП
"Днес отново нямаме избран председател заради "Демократична България" и БСП", коментира през репортери в кулоарите на парламента водачът на партия МЕЧ Радостин Василев. "Три часа слушахме оправдания на "Демократична България" защо крепят модела на Борисов и Пеевски. БСП си мълчаха, но пък те са единствените, които се въздържаха за Рая Назарян и имам усещането, че през БСП ще иска да направи някакъв пробив задкулисието в лицето на Пеевски и Борисов. Нямат проблем да го направят през там. Ние не подкрепихме вече доц. Киселова именно заради това - че БСП е една от причините да няма избран председател и тя стана четвърта. Когато имаш четвърта кандидатура, няма смисъл да се стопира в момента процедурата по избор на председател. Твърде жалко е, че винаги когато има някакъв хоризонт срещу Борисов и Пеевски, винаги се намира някой политически субект, който стопира. Не толкова изненадващо е, че е БСП, но много изненадваща е позицията на "Демократична България". Нито един аргумент в полза на това защо не подкрепиха Силви Кирилов. Нито един. И не могат да обяснят пред избирателите на "Демократична България" защо по този начин помагат на Пеевски и на Борисов."
След въпрос дали ще се отзоват на поканата на БСП за нови преговори за мнозинство, председателят на МЕЧ каза: "Получихме писмо без дата и час. До сряда ако ни поканят, ще отидем, но аз не виждам вариант при това недоверие, което изгражда в нас БСП през последните две гласувания, как бихме подкрепили техен кандидат повече."
Коментар направиха и от "Възраждане" в лицето на техния водач Костадин Костадинов. Той нападна повече ДБ и по-малко БСП.
„Днес за пореден път видяхме политическото самоубийство на „Демократична България", посочи Костадинов. Той обясни и че "Възраждане" ще отиде на среща с БСП-Обединена левица, когато бъде определена дата и час.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни