България и Румъния ще продължат поне с 6 месеца прилагането на граничен контрол по сухопътните си граници след влизането им в Шенген по суша.

Това се съдържа в подписаното днес в Будапеща споразумение между вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария. То бе огласено в Х от унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС. Границата остава и между Румъния и Унгария.

Същевременно контролът по българо-гръцката граница пада с влизането на страната ни в Шенген, съобщиха специално за Клуб Z източници в Брюксел, запознати с проведените преговори. За тази граница в споразумението няма и дума. И това нашите събеседници определиха като край на проверките.

Същото потвърдиха източници и от българското МВР, разбира се с уговорката - ако бъде взето окончателното решение на 12 декември.

Съответно през лятото ще отиваме на море в Гърция, като минаваме границата с пълна скорост.

Споразумението трябва да проправи пътя към пълноправното ни приемане в Шенгенското пространство за свободно пътуване.

„С цел облекчаване на миграционната тенденция, която може да възникне като непосредствена последица от липсата на вътрешни граници, [унгарското председателство, Румъния, България и Австрия се разбраха] да продължат прилагането на контрола по вътрешните граници в съответствие с член 25а, алинеи 4 и 5 от Шенгенския граничен кодекс между Унгария и Румъния и между Румъния и България за първоначален период най-малко от шест месеца, за да бъде предотвратена всякаква сериозна заплаха за държавната политика или вътрешната сигурност“, гласи един от параграфите на документа.

Целта на споразумението е България и Румъния да станат пълноправни членки на Шенген от 1 януари 2025 г.

Въпросът ще бъде включен в дневния ред на Съвет „Вътрешни работи“ в Брюксел на 12 декември.

Единствено заради ветото на Австрия двете страни влязоха в Шенген само по въздух и по вода.

„В дух на солидарност“ ще продължи подкрепата за България при охраната на външната граница на ЕС с Турция. Това ще стане чрез разполагането на многонационален полицейски контингент от 100 граничари – 15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния.

„С подписването и прилагането на тази декларация страните се съгласяват да инициират необходимите стъпки за приемане на формално решение на Съвета на ЕС за определяне на дата за премахване на контрола върху физически лица по вътрешните сухопътни граници с и между Република България и Република Румъния до края на тази година“, завършва текстът на споразумението.

Същевременно страните отчитат, че през първите 9 месеца на 2024 г. нелегалните влизания в България са намалели с 47 на сто, в Румъния – с 53 на сто, а в Австрия – с 67% в сравнение със същия период през 2023 г.

Намаляването на молбите за убежище за същите времеви рамки е спаднало съответно с 40%, 75% и 57,3%.

Всичко това се дължи на засилената подкрепа на агенцията за охрана на външните граници Фронтекс, финансовата подкрепа на ЕС и дошлите като последица инвестиции в техническото укрепване на границите. 

Ето и цялото прессъобщение на МВР от днес:

България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и морските граници. Това бе признато от австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер по време на среща в Будапеща днес,  проведена по инициатива на Унгарското председателство на Съвета на ЕС.

Министрите на вътрешните работи на Австрия, България, Румъния и Унгария Герхард Карнер, Атанас Илков, Каталин Предою и Шандор Пинтер договориха пакет от мерки за опазване на външните граници на ЕС като стъпка към вземането на решение за премахване на контрола по вътрешните сухопътни граници на България и Румъния.

Мерките включват продължаване на съвместните усилия за противодействие на незаконната миграция към ЕС. Опазването на външните граници е споделена отговорност и затова Австрия, Унгария и Румъния ще изпратят допълнителен брой свои служители на българо-турската граница. Австрия и Унгария ще споделят своя опит за извършването на проверки по вътрешните граници на ЕС в случаите, когато съществуват заплахи за обществения ред и сигурността.
Комисарят по вътрешни работи Илва Йохансон оцени високо постигнатата договореност и изрази увереност, че решението на Съвета ще бъде прието през декември. Тя отново почерта, че България и Румъния отдавна са изпълнили всички критерии и в някои области дори надхвърлят мерките, прилагани от други държави членки на Шенген.

Българските и румънските граждани заслужават най-после да се възползват от правото на свободно движение през всички граници,  подчерта еврокомисар Йохансон.
"България положи изключително много усилия, за да изпълни отговорната задача да гарантира високо ниво на сигурност в Шенгенското пространство. Действията на национално ниво, съвместната работа с Румъния и с всички европейски партньори и стратегическото сътрудничество с Турция доведоха до трайни резултати, които дават по-голяма сигурност на гражданите на ЕС". Това беше основното послание на министър Атанас Илков  пред колегите му и комисаря по вътрешни работи на ЕК.
Очаква се решението на Съвета да бъде взето на заседанието на вътрешните министри на 12 декември в Брюксел. Обсъжда се контролът да отпадне на 1 януари 2025 г.