България и Румъния могат да се присъединят по суша към Шенгенското пространство още от 1 януари 2025 г.
Новината съобщи Золтан Ковач – държавен секретар за международните връзки и правителствен комисар за унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
Той допълни, че вътрешните министри на двете страни заедно с колегата им от Австрия са подписали споразумение на среща помежду им в Будапеща.
Малко по-рано председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен написа в Х следното:
„България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Приветствам положителните резултати от неформалните дискусии днес в Будапеща.
Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 донесе по-силен Шенген."
принадлежат изцяло към Шенгeн.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 22, 2024
Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие.
Приветствам положителните резултати от неформалните дискусии днес в Будапеща.
Следващият етап е официално решение на @EUCouncil.
Нека 2025 донесе по-силен Шенген. pic.twitter.com/9HChxoLe9r
Австрийският в. "Дер Щандард" цитира вътрешния министър на Унгария Шандор Пинтер, който също заяви, че Румъния и България могат да се присъединят изцяло към европейското Шенгенско пространство с отворени граници от януари 2025 г.
"Днес се уверихме, че България и Румъния са направили много усилия, за да се сдобият с членството в Шенген и по суша. Договорите бяха много тежки, защото много проблемни въпроси трябваше да обсъдим и да намерим общ резултат", каза още Шандор Пинтер.
"Направихме допълнителна стъпка, за да могат България и Румъния да бъдат пълноправни членове на Шенген. За да се случи това, трябва да съставим един съвместен пакет, който да увеличи сигурността в Европа и в двете нови членки. Този пакет ще бъде финализиран и на 12 декември ще се вземе решение", добави той.
Едната част от пакета включва общ контингент от минимум 100 гранични полицаи на българо-турската граница.
"Всички на тази среща се ангажираме с това, точно с каква бройка - ще се договорим по-късно. Унгария се ангажира не само да изпрати тези 100 души, а да ги осигури с технически средства, за да осигурят сигурността на тази граница", уточни Пинтер.
Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер също похвали двете страни за работата, която са свършили по отношение на защитата на границите.
"От месец март миналата година с България и Румъния положихме големи усилия. Укрепихме границите и борбата с нелегалния трафик на хора", заяви той.
Карнер и Пинтер участват в среща в Будапеща с вътрешните министри на България (Атанас Илков) и Румъния (Каталин Предою).
"Днес имаме повод да се поздравим за постигнатия напредък и направената изключително сериозна крачка към пълноправното членство на България и Румъния в Шенгенското пространство", обяви Илков.
По думите му изключително важна е задачата на България да гарантира сигурността по външните граници на ЕС.
"Една от ключовите граници е българо-турската. Положихме изключително много усилия, не пожалихме средства и ресурси, така че да постигнем една висока среда за сигурност.
Намалихме миграционния натиск като цяло на българо-турската граница и в Шенгенското пространство. Установените случаи на мигранти във вътрешността на страната са 46% по-малко спрямо 2023 г.", изтъкна той.
Планираните последващи мерки включват повишаване на административния капацитет на българската полиция и в частност на „Гранична полиция“. Отпуснати са нови 1264 гранични служители, които ще встъпят на българо-турската граница, така че да се повиши нивото на сигурност.
България е отделила и сериозен ресурс за купуване на технически средства, които да гарантират по-голяма ефективност на граничните полицаи, а именно купуването на над 300 високопроходими автомобила. Изгражда се и изцяло ново поколение видеонаблюдение.
Клуб Z припомня, че Австрия бе последната държава от Шенген, наложила вето за приемането на България и Румъния в Шенген по суша. Затова двете страни влязоха в пространството за свободно пътуване само по въздух и вода.
Въпросът за пълноправното членство на България и Румъния е в дневния ред на Съвет „Външни работи“ на 12 декември в Брюксел.
Нидерландия засега няма да ни спира
Засега Нидерландия не смята да спира България, съобщиха за Клуб Z колеги от Ниската земя. Малко след новината от Будапеща министърката на миграцията Мариолейн Фалер е заявила, че правителството в Хага не е променило подицията си и смята да подкрепи страната ни.
Има обаче опасност, макар и не много голяма, парламентът на Нидерландия да не подкрепи това решение. По закон всяко правителствено решение в страната трябва да бъде подкрепено от депутатите. Така, след като преди година Нидерландия вдигна ветото срещу влизането на България в Шенген, парламентът едва не провали това.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни