- "Канселирани" ли са Даниел Лорер и Явор Божанков от редиците на "Продължаваме промяната"?
- Има ли легитимно решение на ПП за това?
- Кой ще получи втория мандат за съставяне на правителство, ако Лорер и Божанков станат независими народни избраници и депутатите на ПП-ДБ се изравнят с тези на "Възраждане"?
- Може ли "Демократична България" да запази цялостта на парламентарната група?
Това са част от въпросите, изникнали след обявяването на двамата депутати от ПП за "персона нон грата" от самата ПП. Това се случи след като Лорер гласува с "въздържал се", а Божанков "против" избора на Силви Кирилов за председател на Народното събрание и неподкрепата им се оказа решаваща. Кирилов не бе избран с точно тези два гласа (и заради отказа на БСП).
Решение ли е решението
Лорер е член на партията, на Изпълнителния съвет и учредител, а Божанков е депутат от гражданската квота на ПП. Затова и днес съпредседателят на "Промяната" Кирил Петков обяви, че първият е "изключен от партията и всички нейни органи", а "оставката" на Божанков е поискана (навярно като народен представител, защото няма като какво друго).
"Беше чест да работя и с двамата, но решението на изпълнителния съвет е окончателно" - написа Петков във фейсбук във втори опит да обясни "решението".
Както Клуб Z писа, спорно е какво се разбира под "решение". То не е било така "окончателно" подкрепено от Изпълнителния съвет, както пише Петков. Някои от членовете на ИС, с които Клуб Z разговаря, научиха от съобщението във фейсбук, че са "решили" за изключването на колегите си. В понеделник е имало заседание, на което на Лорер и Божанков е било заявено, че ако заради техните гласове номинацията на Кирилов не мине, ще бъдат зачеркнати, но практическо решение за това в четвъртък не е имало. Точката (единствена) в дневния ред от понеделник е била обявена като "актуална политическа обстановка" - без конкретика.
В ИС влизат 13 души, сред които самият Лорер.
Устав
Според устава на ПП изключването на член става с решение на Изпълнителния съвет на партията, което подлежи на обжалване пред Контролния съвет в 14-дневен срок. Изключването има действие от датата на решението на ИС. В случай че решението е обжалвано, изключването има действие след влизане в сила на решението от Контролния съвет на партията.
Към момента не е ясно кога и как е станало изключването, както и дали Лорер, сам член на ИС, е обжалвал или смята да направи това. Депутатът не отговаря на мобилния си телефон.
Петков не посочва и какви са конкретните основания за този акт. Според устава на партията хипотезите са:
- (a) извършване на умишлено престъпление от общ характер, установено с влязла в сила присъда;
- (б) установяване на несъвместимост;
- (в) системно неизпълнение на задълженията;
- (г) еднократно действие, което може да бъде квалифицирано като явно и грубо незачитане на нормите на поведение, принципите и ценностите, установени както с настоящия Устав и други актове, приети от компетентните органи на партията, така и на обществените норми на поведение;
- (д) действия или поведение, което уронва престижа и уврежда интересите или единството на партията;
От изброените само последното може да се тълкува като мотив. Подробност е, че в Конституцията изрично е записано, че народните избраници гласуват "по съвест".
Брожения
Въпросът обаче има отношение и към коалиционния партньор "Демократична България", и към съставянето на правителство. Ако Лорер и Божанков бъдат изключени от парламентарната група, но останат като независими народни избраници, то тя от 37 души ще стане от 35-ма. Това би било равно на групата на "Възраждане".
По Конституция президентът връчва първите два мандата за съставяне на правителство на кандидата за премиер на първата, а при провал - на втората по численост парламентарни групи. При хипотезата при която Божанков и Лорер откажат да напуснат парламента и станат независими депутати, то групите на ПП-ДБ и "Възраждане" ще си оспорват втория мандат и ще е въпрос на тълкувание дали тази с по-високия процент или абсолютен брой гласове на парламентарния вот има повече право от другия. Конституционният съд досега не се е произнасял по подобен казус, нито има разиграна такава хипотеза в основния закон.
По информация на Клуб Z двамата нямат намерение да се отказват от депутатските си места - т.е. следващите двама в листите от Бургас и Варна да заменят "бройката" до 37.
Да влезе ДБ
Дали ще останат част от парламентарната група обаче зависи и от коалиционния партньор на ПП - "Демократична България". От ДБ вече се обявиха против изключването. ДБ има 18 народни представители, а ПП, без двамата "изключени" - 17.
Няма работещ парламент заради лисата на избран председател. Но пък групите още в деня на клетвата на депутатите се регистрират в деловодството на НС със съответното си ръководство и членове, просто не е обявена. И Лорер и Божанков фигурират там.
Заради липсата на формално обявяване на групите в парламента засега те нямат и вътрешни правила, каквито обичайно се приемат. В правилата се разписва и механизмът за решение за изключване от ртедиците. Депутати от ДБ, с които Клуб Z разговаря, предпоставят, че и без правила трябва да има гласуване за Лорер и Божанков, като решението трябва да се вземе с "50 плюс един" гласа. Така ако в ПГ на обединението гласуват, то гласовете на дясната коалиция са повече от тези на "Промяната" и Божанков и Лорер би следвало да останат, а числеността на групата да остане непроменена, респективно - при завъртане на "рулетката" с мандатите за съставяне на правителство - да получи втория.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни