"Добре е принципите да се прилагат на принципна основа, че иначе не е много принципно.

Ако неспазването на партийната/груповата линия при важно гласуване е основание за изключване, струва ми се отдавна трябваше да сме разредили редиците."

С такава позиция излезе днес евродепутатът от квотата на "Продължаваме промяната" и член на Изпълнителния съвет на партията Никола Минчев. Поводът е ясен - обявеното вчера от ръководството изключване на Даниел Лорер от редиците й заради отказа му да гласува със "за" номинацията на Силви Кирилов ("Има такъв народ"). Това, според Кирил Петков, е станало с решение на Изпълнителния съвет.

Във фейсбук публикацията си обаче Минчев, който е и бивш председател на Народното събрание, както и заместник, припомня и други случаи на неспазване на "груповата линия" в "Продължаваме промяната" - също по важни гласувания в парламента. И по-конкретно: от страна на Бойко Рашков, който, факт, многократно назад във времето се отцепвал от "своите", макар Рашков да не е член на партията, а т.нар. гражданска квота (какъвто е и другият "наказан" вчера за неподкрепа за Кирилов - Явор Божанков).

Ето и пълния текст на позицията на Никола Минчев:

"Ако неспазването на партийната/груповата линия при важно гласуване е основание за изключване, струва ми се отдавна трябваше да сме разредили редиците.
Бойко Рашков как точно ни наричаше по тв и къде ли не по всякакви поводи. Гласуванията, в които беше наопаки, ключови ли бяха - председател на НС, правителство, Конституция. За КРБ внесе предложения за изменение между първо и второ четене, които бяха на 180° от нашата визия - в частта за квотното разпределение в кадровия орган, сърцевината на промените в съдебната власт. По време на кабинета „Денков“ каза, че държавата се управлява от организирана политическа група (разбирай, ОПГ). И други колеги не искаха петна по ризата си заради някакви си гласувания и нищо не последва от това.

Та, ако принципът е, че нямаш право да се цепиш при важно гласуване, за първи път го ползваме. Но ако принципът е, че имаш право на свободен вот, не може да има условности като „но само ако не променя резултата“. Тогава не е свободен вот.

Добре е принципите да се прилагат на принципна основа, че иначе не е много принципно."