Емблематичната "Къща с ягодите" на ул. "Сан Стефано" в София е с нов собственик – българската IT компания SiteGround, която обяви амбициозни планове за реставрацията ѝ.

"Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната й слава", сподели предприемачът и директор на SiteGround Тенко Николов в социалните мрежи.

Досегашен собственик на къщата беше фамилията на Валентин Златев, бивш шеф на "Лукойл". Години наред сградата беше оставена да се руши, въпреки обещанията за запазване на архитектурния ѝ облик. През 2015 г. избухнаха протести срещу плановете фасадата да бъде "съхранена", но зад нея да се изгради модерна сграда.

SiteGround потвърди в изявление, че първата стъпка ще бъде обезопасяване на сградата, а след това ще се изготви план за реставрация.

"Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията, включително за дейността на фондация "За пример", основана от ръководството на SiteGround", се казва в съобщението.

Компанията подчертава ангажимента си към културното наследство на София, като обещава да запази уникалния облик и историческата идентичност на къщата.

Къщата с ягодите е построена през 1930 г. като дом на банкера Димитър Иванов. След национализацията през 1944 г. тя е използвана за дипломатически цели – първо като румънско посолство, а после като търговско представителство на СССР. След промените през 1990 г. собствеността е върната на наследниците на Иванов, но през годините сградата сменя няколко собственика.

След редица прехвърляния, през 2004 г. имотът е закупен за над 2 000 000 лв. и става собственост на фирма „Агрохолд“ на Васил Златев, бивш дългогодишен кмет на Правец в периода 1968 – 1990 г. и баща на директора на „Лукойл България“ Валентин Златев. През 2015 г. Златев-син прави опит да внесе проект за реконструиране на къщата - на практика напълно променяйки сградата - предложение, което първоначално Специализираният експертен съвет за опазване на недвижимите културни ценности приема, но после след бурна реакция и обществен натиск отхвърля. Къщата продължава да не се поддържа и бавно да се руши.