Канцлерът на Германия Олаф Шолц изненадващо пристигна в украинската столица Киев. Там той се среща днес с президента Володимир Зеленски. Това е второто посещение на канцлера в Украйна от началото на руската агресия. Той пристигна с нощен влак и заедно с него беше и германската министърка на външните работи, Аналена Бербок.

При пристигането си Шолц заяви:

„От повече от 1000 дни Украйна героично се защитава срещу безмилостната руска агресия.“

Канцлерът подчерта, че целта на визитата му е да изрази солидарност и да потвърди, че Германия ще остане „най-силният поддръжник на Украйна в Европа“.

В Киев Шолц също обяви нови доставки на военни стоки на стойност 650 милиона евро, които ще бъдат изпратени до края на декември. Според германското правителство от началото на руската инвазия на 24 февруари 2022 г. в Украйна са доставени или обещани оръжия и военна техника на стойност около 28 милиарда евро. Обявената помощ е вече включена в тази сума.

Очаква се разговорите на Шолц и Зеленски да се съсредоточат върху фронтовата ситуация, както и върху възможни дипломатически инициативи, които новото американско правителство под ръководството на Доналд Тръмп може да предложи за прекратяване на войната. Шолц е водил разговори по този въпрос през последните месеци със Зеленски, американския президент Джо Байдън и Доналд Тръмп.

Преди дни Зеленски публично изрази гнева си от телефонен разговор, който Шолц проведе с руския президент Владимир Путин през ноември. След това украинският президент заяви, че канцлерът е „отворил кутията на Пандора“.

Посещението не беше обявено предварително от съображения за сигурност, тъй като Киев често е атакуван с руски дронове. Последният път, когато Шолц посети Украйна, беше през юни 2022 г., като той пристигна там с френския президент Емануел Макрон и тогавашния италиански министър-председател Марио Драги. Тримата лидери тогава дадоха зелена светлина за статуса на Украйна като кандидат за член на ЕС.

Желание за членство в НАТО остава голямо

Украйна все още не е официален кандидат за членство в НАТО, въпреки изричното желание на страната. През уикенда президентът Зеленски отново подчерта:

„Поканата за членство в НАТО е необходима за нашето оцеляване.“

Очаква се той да повдигне този въпрос и по време на срещата си със Шолц.

Особено страните от източния фланг на НАТО като Полша и балтийските държави настояваха на срещата на НАТО в Копенхаген миналата година да се даде покана на Украйна за членство, докато Германия и САЩ не бяха готови да предприемат такъв ход.

Посещение по време на изборната кампания

Политиката на Германия спрямо Украйна също е тема в изборната кампания за предсрочните избори за Бундестаг в края на февруари. Консервативният съюз ХДС, социалдемократите, Зелените и Свободните демократи са единодушни в необходимостта от продължаване на военното подпомагане на Украйна, докато партията на крайната десница „Алтернатива за Германия“ и новата крайнолява „Движение Сара Вагенкнехт“ са против.

„Зеленски е поканил вече на посещение лидера на опозицията Фридрих Мерц“, съобщи кореспондентът на ARD Васили Голод в Киев. „Може би Шолц е искал да изпревари посещението на Мерц“, коментира той.

Различия по въпроса за доставките на „Таурус“

Шолц акцентира в кампанията си върху своята двойна стратегия в Украйна: от една страна, той осигурява допълнителни оръжейни доставки на Украйна за борба срещу Русия, а от друга – се опитва да предотврати намесата на Германия и НАТО във войната.

В събота Шолц критикува кандидата за канцлер от опозицията Фридрих Мерц за изказването му, че ако стане канцлер, ще достави далекобойни ракети „Таурус“ на Украйна. Мерц от своя страна обвини Шолц и социалдемократите в това, че умишлено създават страх от война в дебата за Украйна.