България дава на Украйна допълнителна военна помощ. Такова решение е взело служебното правителство на Димитър Главчев на последното си заседание. Кабинетът не е съобщил официално за новата помощ, макар решението да е публикувано в  регистъра на сайта на Министерския съвет. 

Списъкът с новото въоръжение, което изпращаме на Киев, е поверителен.

Проверка на Клуб Z показа, че вероятно става въпрос за зенитни ракети и/или преносими зенитно-ракетни комплекси (ПЗРК), които са неизправни, с отпаднала необходимост или които са в излишък за Българската армия.

Без да се вдига шум

Според протокола от правителственото заседание от 27 ноември тогава е било прието решение за допълване на списъка, който е част от поверително приложение към споразумението от 5 декември 2022 г. между министерствата на отбраната на България и на Украйна за безвъзмездно предоставяне на въоръжение, техника и боеприпаси.

Решението не присъства в сводката на правителствения пресцентър за гласуваните точки на заседанието на Министерския съвет (МС) миналата седмица.

Поверителен списък

Списъкът с военната помощ е държавна тайна с гриф „поверително“, така че конкретна информация за него не може да бъде съобщена.

Според текста на публикуваното решение МС е одобрил съответен доклад на министъра на отбраната Атанас Запрянов и е допълнил списъка за безвъзмездна военна помощ.

Министерството на външните работи трябва да уведоми украинската страна, а военното ведомство – да предостави посоченото в поверителния акт.

Споразумението за военната помощ за Украйна от 5 декември 2022 г. е ратифицирано със закон от Народното събрание на 16 декември 2022 г. Той е едно от изброените основания за приетото ново решение на МС.

Другите две са Решение на 48-ото Народно събрание от 9 декември 2022 г. за оказване на военна и военно-техническа подкрепа на Украйна, т. 1 от Решение на 49-ото Народно събрание от 8 декември 2023 г. за предоставяне на допълнителна военна помощ на Украйна и постъпили искания от Посолството на Украйна в Република България.

Зенитни ракети и/или ПЗРК

Че става въпрос за зенитни ракети или ПЗРК се разбира именно от цитираната точка 1 от решението на парламента от 2023 г.

Според нея България следва да предостави на Украйна „неизправни, с отпаднала необходимост или наднормативни преносими зенитно-ракетни комплекси и зенитни ракети от различен тип, намиращи се във Въоръжените сили на Република България, които да се използват за подсилване на противовъздушната отбрана на Украйна“.

Клуб Z отправи питане и очаква отговор от Министерството на отбраната във връзка с решението на МС от 27 ноември.