Украйна трябва влезе в преговори с Русия, когато реши и от позицията на силата.
Това категорично мнение изрази генералният секретар на НАТО Марк Рюте. Той говори преди началото на започващата днес двудневна среща на външните министри на страните членки в Брюксел.
„Смятам, че трябва да се концентрираме, и ще го направим през тези два дни, върху това, което е необходимо сега. А то е да се гарантира, че военната помощ ще отиде в Украйна. Защото тя е от ключово значение за нея, ако тя реши един ден да влезе в преговори с Русия, да го направи от позицията на силата“, отговори Рюте на журналистически въпрос.
Макар и да не отговори пряко, той даде да се разбере, че на тази среща Украйна няма да получи покана за членство в НАТО. Такова предложение направи преди три дни президентът на страната Владимир Зеленски.
За първи път в срещата на Съвета „НАТО-Украйна“ ще участва и украинският външен министър Андрий Сибига. Там ще бъде и новият върховен представител на ЕС за външната политика Кая Калас.
Съвсем скоро ще бъде създаден и новият команден център на НАТО в германския град Висбаден. Той ще координира помощта за Украйна и обучението на нейни военнослужещи.
Министрите ще обсъдят и враждебната дейност на Русия срещу страни членки на НАТО. Тя, както и Китай се опитват да дестабилизират държавите чрез саботажи, кибератаки и енергийно изнудване, изтъкна Марк Рюте. Но увери, че това няма да стресне алианса.
Генералният секретар отново изтъкна, че разходите от 2 на сто от БВП на всяка страна членка за отбрана е твърде малка сума.
В срещата на външните министри ще участва и йорданският крал Абдула II. Рюте припомни, че Хашимитското кралство е сред най-важните партньори на НАТО в Близкия изток. И допълни, че съвсем скоро пактът ще открие регионално бюро за свръзка в Аман.
НАТО трябва да има повече влияние не само в Близкия изток, но и в Северна Африка, смята Марк Рюте. Той припомни за засиленото военно участие на Русия и Китай в Африка. НАТО също трябва да участва, но не чрез член 5, тъй като е евроатлантическа общност. Рюте даде за пример мисията на пакта в Ирак, където помага за изграждането на отбраната на тази страна.
Още по темата
- 52% от украинците подкрепят Зеленски - с близо 40% по-малко спрямо март 2022 г.
- "Украинците трябва да проведат реалистични дискусии по териториалните въпроси"
- Блинкън: Москва ще сподели с Пхенян напреднали космически и сателитни технологии
- Пак извиване на ръце? - Защо преговорите за кабинет замръзнаха
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни