Служебният премиер Димитър Главчев за пореден ден отказа да каже кога точно ръководеният от него кабинет ще внесе в Народното събрание Закон за бюджета за 2025 година. По закон това трябва да се случи до 31 октомври, тоест закъснението е вече над месец. 

Така кабинетът скъсява максимално сроковете за приемането на закона, което обикновено е достатъчно тежко и без внасяне на допълнителното напрежение.

"Не знам защо политици трябва да ни призовават и независими експерти на политически партии да внесем бюджет. Никога не съм казвал, че няма да внесем бюджет. Даже имахме готовност да го внесем и в предишното събрание", каза Главчев днес. 

По думите му, правителството е внесло 12 законопроекта в 51-вото Народно събрание, четири от които са за данъчните закони (факт, това стана тази седмица).

"Всеки, който се занимава с бюджет, знае, че първо се приемат данъчните закони, които са основата за приемане на бюджет", добави той. 

По думите му, служебното правителство щяло да си изпълни задълженията и да внесе проект с 3% дефицит. Всичко това щеше да е вярно, ако правителството си беше изпълнило реалните задължения и бе внесло закона в установения ред и време. 

Припомняме, че вчера премиерът заяви, че било опасно да се внася бюджет в предизборна обстановка, защото популизма на партиите може да го взриви. 

Димитър Главчев увери, че няма да има повишаване на данъчни ставки в основните данъчни закони. 

Предвижда се увеличение на доходите така, както е обещано - разбирай 30-50% на заплатите в МВР и МО.

"В Министерството на отбраната и в Министерството на вътрешните работи е предвидено да се случи това, което е обещано, защото ние си изпълняваме обещанията", каза още той. 

COVID добавката ще продължи да се включва в пенсиите. Те ще бъдат осъвременявани по швейцарското правило, увери също служебният премиер. "Има предвидени мерки за ликвидиране на дупката в бюджета, която стои от миналата година. Ние изпълняваме бюджет, приет от предишното правителство, с финансов министър Асен Василев", посочи виновник Главчев. 

Служебният премиер припомни, че окончателният вариант на закона за бюджета се гласува в Народното събрание, както и че съществува  възможност вносителят на законопроекта да го оттегли. Ако видим, че е застрашена трипроцентната рамка на дефицита, ще предприемем действия по оттегляне на бюджета, даде заявка.

Главчев съобщи също, че на днешното правителствено заседание предстои кабинетът да обсъди и гласува 95 млн. лв. за обезщетения на пострадали при бедствия – градушки, наводнения и пожари, както и средства за детската болница в Бургас. 

Главчев увери, че служебният кабинет продължава да работи и призова Народното събрание също да започне работа. 

Петкова: Влизаме в 3% дефицит за еврозоната

Малко по-късно в Министерски съвет пред журналисти говори и служебният министър на финансите Людмила Петкова. Тя потвърди думите на Главчев за 3% дефицит. 

„Провеждаме срещи във връзка с набелязаните мерки, както с работодателските и синдикални организации, и Сдружението на общините в Република България, така и с част от политически партии в 51-вото Народно събрание. Това се наложи, тъй като при анализа на приходите и разходите за 2025 г. беше установено, че разходите по действащи политики и законодателство са с 18 млрд. лв. повече, отколкото са приходите. Приходи, изчислени на базата на макроикономически показатели и действащи политики. В тази връзка се наложи да бъдат набелязани мерки по отношение на проходите и разходите, за да бъде представен бюджет с дефицит 3%“, каза Петкова. 

И обяви, че ще финансовата стабилност била най-важното за цялото служебно правителство.

"Част от приходните мерки, след обсъждането с работодателите, синдикатите и парламентарно представените партии няма да бъдат внесени. Това е една от мерките за увеличаването на осигуровките, тази мярка няма да бъде внесена“, допълни още финансовият министър. 

По думите ѝ част от приходните мерки ще бъдат облагане на свръхпечалбите на банките, данък върху подземните богатства, определено увеличение на акцизите на тютюна, тютюневите изделия и алкохолните напитки, както и някои предложения, свързани с отпадане на намалените ставки.