"Трябва да убедим страните членки на ЕС да харчат не 2, а например 3 на сто от своите национални бюджети за отбрана."
Това заяви еврокомисарят по отбраната и космоса Андрюс Кубилюс.
Той участва в дискусия под надслова „По-силна база за отбранителната индустрия в ЕС – могат ли трансатлантическото сътрудничество и общите европейски поръчки да проправят пътя?“. Тя бе организирана от Американската търговска камара в ЕС, българския евродепутат от ПП-ДБ Никола Минчев и латвийския му съпартиец Иварс Иябс от либералната група „Обнови Европа“ (ОЕ).
Увеличените разходи биха означавали допълнителни 200 милиарда евро за отбрана на целия Европейски съюз, убеден е Кубилюс.
Той изтъкна, че увеличаването се сблъсква с различни проблеми в отделните държави. Така например Германия няма правото на големи инвестиции в отбраната. Все пак там голяма част от тези вложения са за цивилно производство.
ЕС има нужда от 500 милиарда евро за отбрана през следващите десет години, каза още литовският еврокомисар. Той припомни, че срокът на действие на следващата Многогодишна финансова рамка (МФР) на Общността започва чак през 2028 г., и затова не може да се чака дотогава.
„Прекрасно е, че ЕС има отделени 1 трилион евро за зеления преход. Но само за сравнение – за отбрана са предвидени едва 6 милиарда, което е твърде малко“, коментира Кубилюс настоящия европейски бюджет, който е за периода 2021-2027 г.
Той е първият в историята еврокомисар по отбраната. Постът бе създаден заради заплахите да сигурността, като главната от тях е войната в Украйна.
„Трябва да бъдем наясно, че времето, в което разходите за отбрана бяха избягвани като непопулярни, е отминало. Независимо колко процента ще са те, Европа, включително България, трябва да наваксат изоставането си в тази сфера“, коментира пред Клуб Z съорганизаторът Никола Минчев.
По думите му пред последните две години, по време на кабинета „Денков“ и подкрепящото го мнозинство са били извършени доста инвестиции в отбраната, каквито в продължение на години преди това не е имало.
По време на дискусията той изтъкна факта, че макар единният европейски пазар да е движеща сила на икономика, той е фрагментиран в много сфери, включително отбранителната и почти не излиза извън националните граници. Минчев е зам.-председател на Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите в Европейския парламент.
Цялата отбранителна индустрия е организирана така, че се разчита прекалено много на поръчки на националните правителства, уточни той пред Клуб Z. Минчев е докладчик в сянка от своята парламентарна комисия по този регламент и увери, че през следващите месеци предстои много работа по въпроса.
Още по темата
- НАТО ще накара страните от ЕС да харчат по 3% от БВП за отбрана
- Никола Минчев не е оптимист за правителство – не вижда политическа воля от ГЕРБ
- МО: Изпращаме въоръжение и боеприпаси на Украйна срещу финансова компенсация
- Никола Минчев: Добре е принципите да се прилагат на принципна основа. Иначе не е много принципно
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни