Бразилия няма да налага данъци върху износа за ЕС на редица суровини като никел, мед, алуминий, суровини за стомана, германий или галий. Ако все пак реши да наложи, износът към ЕС трябва да се ползва с митнически облекчения от най-малко 50 на сто.
Аржентина няма да облага експорта на своите суровини, но пък ще може да налага мита за износ на селскостопанска продукция.
Това се съдържа в публикуваните днес текстове от споразумението между ЕС и Меркосур – южноамериканския общ пазар, съобщи „Политико“. То ще бъде най-голямото от този род в досегашната история. Пробивът по него бе постигнат миналата седмица.
Достъпът до южноамерикански суровини бе една от главните цели за ЕС в преговорите с Меркосур. Европа се стреми да намали силната си зависимост от Китай в тази сфера.
Меркосур ще трябва да премахне митата върху вноса на европейски автомобили. Периодът за това обаче ще бъде между 18 и 30 години. Същевременно Аржентина и Бразилия ще имат повисоки мита в сравнение с Уругвай и Парагвай.
Най-бързо ще намалеят митата за електромобилите и хибридните коли. Те ще паднат с 29 на сто веднага, щом споразумението влезе в сила. Така например Аржентина и Бразилия ще обмитяват този вид коли само с 25 на сто. Митата трябва да стигнат 5 процента след 15 години, а след 18 изобщо да отпаднат.
Автомобилите с водородни двигатели няма да бъдат освобождавани от мита в Меркосур през първите 6 години. След това митата трябва да отпаднат в срок от две десетилетия.
На колите с бензинов двигател ще продължават да бъдат налагани мита в първите 29 години от споразумението. През първите 6 години те няма да намаляват.
Търговското споразумение включва и предпазни клаузи за вноса на коли, който ще позволи временно замразяване на плана за премахване на митата или временно намаление на митническите облекчения. Тези клаузи се смятат за успех на Бразилия, която ги поиска, след като ЕС, САЩ и Канада наложиха мита върху вноса на китайски електромобили. Най-голямата икономика в Южна Америка изрази опасения, че тази мярка може да отклони към континента китайския износ.
Под внимание е взето и Парижкото споразумение за климата. Причина са сериозните климатични промени и необходимостта от борба за смекчаване на ефекта им. Ако едната от двете страни открие и докаже въз основата на факти, че другата страна нарушава Парижкото съглашение, в такъв случай споразумението между ЕС и Меркосур може да бъде суспендирано изцяло или частично.
Един от най-важните според „Политико“ моменти е, че ЕС позволява на Меркосур да прилага т.нар. ребалансиращ механизъм. Той позволява едната страна да изплаща на другата обезщетения в случай, че бъде установено обезсилване или накърняване на изгодите от търговското споразумение.
Все още обаче не е ясно дали страните от Меркосур ще могат да оспорват планираните от ЕС правила срещу обезлесяването, изтъква „Политико“. Те биха ограничили вноса на продукти, отглеждани върху обезлесени земи. Не е ясно и дали южноамериканците ще могат да излязат срещу европейския граничен въглероден данък, налаган върху емисиите от въглеродно интензивен внос.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни