Внасям актуален въпрос към премиера във връзка с информация, че група български граждани на 26 ноември т.г. са изправени пред съда в Лондон по обвинения в шпионаж в полза на Русия, обяви днес пред репортери в Народното събрание (НС) депутатът от коалиция ПП-ДБ и председател на партия ДСБ Атанас Атанасов.

Въпрос към Главчев

В медиите имало определена информация, която, по думите му, давала „основание да се предполага, че тази група логистично е била осигурявана в България“. В едно българско издание се посочва и конкретно село, в което е била логистичната база на тази шпионска група, посочени са имената на двама от участниците, обясни той.

"А преди два дни в Times излезе информация на база даннните по делото, че тази група има силна връзка с г-жа Корнелия Нинова и с президента Румен Радев, както и чадър от бивш заместник-председател на ДАНС. Затова питам премиера какви действия са предприели българските служби за сигурност по отношениe на тези разкрития и дали има пробив в националната сигурност", посочи Атанасов.

Къщата в Кърпачево

Разследване на сайта Bird.bg, публикувано преди пет дни, хвърля светлина върху логистичната мрежа на шпионите в България. Вероятно Атанас Атанасов има предвид него. Установено е, че двама от обвиняемите — Катрин Николаева Иванова и Иван Илиев Стоянов — са придобили имоти в ловешкото село Кърпачево през 2020 г. Тези имоти, разположени на улица "Москва" 19 и 21, са използвани като логистична база за дейността на групата. Според местни жители, шпионите са посещавали района само веднъж — през лятото на 2021 г., а сделките за закупуването на имотите са осъществени със съдействието на кмета на община Летница.

Базата в Кърпачево е стратегически разположена — на края на селото, с изход към задна улица и обширен двор за паркиране на транспортни средства. Специализиран бус с английска регистрация, открит на мястото, предполага използване на техника за проследяване и потенциално отвличане според изданието.

Скрита камера в очилата

Иначе, според цитираната от Атанас Атанасов статия в The Times, шпионски кръг, действащ от къща за гости на морския бряг, е обсъждал отвличането на разследващия журналист Христо Грозев, когото смятали за контролиран от британската разузнавателна служба MI6.

План за тайно следене на Грозев до Украйна бил отменен две седмици преди руската инвазия през март 2022 г., тъй като това щяло да попречи на „припокриваща се операция“.

Една от разследваните - Катрин Иванова, използвала скрита камера в очилата си, за да заснеме журналиста на летище, когато се качвал на полет за Черна гора.

Шпионите се хвалели със „силни връзки“ в българското правителство, включително с президента Румен Радев и председателката на БСП Корнелия Нинова (която преди няколко месеца бе изключена от партията – б.р.). Освен това, те поддържали контакти с Китай и обсъждали предаването на военни технологии, включително дронове, в замяна на услуги, се посочва действително в статията на The Times. За бивш зам.-шеф на ДАНС - както твърди Атанас Атанасов, обаче в нея не се споменава.

Всъщност такава информация е публикувал Bird.bg във фейсбук, като се позовава на "авторитетни британски медии". Посочено е името на Недялко Недялков. 

***

Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI.