Ако тази седмица наистина е необходима за разговори, в началото на другата седмица аз не мога да връча мандат, понеже влизаме в коледни и новогодишни празници. Това означава, че наистина ще отидем след Нова година, каза пред журналисти президентът Румен Радев, след като участва в традиционната Годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки, цитиран от БТА.

Попитан колко време е поискал лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и има ли яснота колко време ще бъде нужно, за да се стигне до връчване на мандата, Радев каза, че няма уговорка за точно време, за точен времеви диапазон. В петък Борисов съобщи, че е разговарял с президента и му е казал, че ще им е необходимо повече време.

Според държавния глава поисканото от политическите сили време е оправдано, само ако парламентът, наред с опитите за съставяне на правителство, възстанови и своята нормална работа и навакса пропуснатото време.

"Обществото ни очаква най-вече разум и приемане на бюджет, който да отговаря на изискванията на гражданите и на българската икономика, но и да не „взривява“ финансите на държавата и да не ни завлича в дългова спирала с непредвидими последици.

Очаквам до Нова година да има ясен резултат дали в партиите има нагласата, волята, желанието да си сътрудничат и най-важното – да направят компромис. Съставянето на правителство в силно фрагментиран парламент изисква преди всичко компромис", заяви президентът.

Очевидно разговорите между политическите сили вървят трудно и това се видя от факта, че им трябваше цял месец, за да изберат председател на Народното събрание, а това съответно означава необходимост от повече време за възстановяване на диалога и опити за съставяне на правителство, коментира Радев.

"Виждам разбиране на необходимостта да се състави правителство, но то е свързано с много особености за всяка една от партиите", каза държавният глава и добави, че парламентът е силно фрагментиран, а партиите подхождат много плахо една към друга.

Въпросът отдавна не е в депутатските имунитети, а в това да има еднакъв подход, да няма избирателно правосъдие, отговори Радев на въпрос вижда ли намеса на прокуратурата в процеса по съставяне на редовно правителство. Нарушаването на този принцип неизбежно оставя впечатление за намеса в политическия процес.

"Избирателното правосъдие е проблем", добави президентът. "Вече има определени последствия в тази посока", каза президентът на въпрос има ли вероятност това да повлияе на преговорния процес. "Надявам се да се съсредоточат усилията за съставяне на правителство", добави Румен Радев.