„Има разлика между разговори и преговори“. Това обяви председателят на ГЕРБ Бойко Борисов пред репортери в парламента тази сутрин.
Вчера се състоя задочен спор, след като Борисов обяви, че имало разговори за правителство. Потенциалните коалиционни партньори - "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ), БСП и ИТН, обаче отговориха, че преговори няма, както и че не са получили покани за такива.
"Желязков, Дончев, Дани Митов, Рая"
Борисов тази сутрин каза още:
"Днеска преговорният екип, който вчера обявих - Желязков, Дончев, Дани Митов, Рая - ще изпратят писма официални до партиите, които казах, които заявиха, че биха говорили по тази тема. Лично със Зафиров (изпълняващия функциите председател на БСП) говорих даже сутринта - ще получат писмени покани, и се надявам по най-бързия начин да започнат да разговарят за правителство. Вчера говорих с президента Радев - защото той самият попита нужно ли ни е повече време, ако си спомняте, на консултациите и му казах, че ще ни е нужно повече време и мисля, че накрая ще финализираме с успех правителство."
Припомняме, че на консултациите при държавния глава водачът на ГЕРБ бе посочил понеделник – 16 декември, като удачна дата за получаване на мандата. Това обаче може и да се отложи, ако президентът Румен Радев се съгласи да даде повече време.
Покани към ДБ, БСП и ИТН и без ПП
Бойко Борисов днес не отговори след въпрос на Клуб Z - защо са чакали толкова дълго време (за да не стартират преговори за правителство). Но посочи, че ГЕРБ щели да преговарят с различните формации "поотделно, по теми".
Попитан защо той няма да участва, Борисов отговори: "Аз също ще участвам". Но не отговори как, след като не е в преговорния екип на ГЕРБ.
Борисов сепарира състава на коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“. ГЕРБ кани на преговори само частта "Демократична България" без "Продължаваме промяната" (ПП), както и БСП и "Има такъв народ".
След въпрос за ПП водачът на ГЕРБ отговори:
"ПП заявиха, вчера Асен Василев заяви, че ПП няма да участват. Той вчера дори отказа да се извини. Той вчера дори каза, че когато са правили тези безобразия (ареста на Борисов през 2022 г. - б.а.), са празнували. Така че - какво да седна с Асен Василев да разговарям?! Който една година седеше до мен и вчера изговори всичките тези неща."
Подозрително отлагане и факторът "Пеевски"
Бойко Борисов отказа да отговори на повече питания, включително за незаконните арести по време на управлението на ГЕРБ, и си тръгна.
Забавянето на "преговорите" за правителство повдига въпроса дали Борисов има реални намерения за сформиране на кабинет. Основна пречка към момента, изглежда, се оказва неговият неформален дългогодишен партньор Делян Пеевски и поставеното от ПП-ДБ условие той и неговата коалиция ДПС-Ново начало да бъдат изолирани чрез политически "санитарен кордон". Председателят на ГЕРБ към този момент отказва да подпише съответната декларация, която бе подкрепена от ИТН и по-късно от БСП. Същевременно Пеевски се обяви за бързи предсрочни избори.
Последният вот за парламент бе на 27 октомври. Окончателните резултати от него бяха обявени три дни по-късно. Въпреки това до момента - месец и половина след изборите, Борисов все още не е стартирал реални преговори за правителство. Вместо това продължава периодично да поставя и да оттегля неприемливото за останалите условие той да е отново премиер.
Препъникамък се очаква да е и искането на ПП-ДБ за отмяна на процедурата за избор на главен прокурор, по която единствен кандидат е удобният на Борисов и Пеевски Борислав Сарафов.
ПП прие възможността ДБ да води отделно преговори с ГЕРБ. Но и двете части на коалицията ПП-ДБ са категорични, че без участие от страна на партията на Борисов в изолирането на Пеевски те няма да влязат в общо управление с нея.
Хипотетично мнозинство при разцепление в ПП-ДБ
Ако частта ДБ, която има 18 народни представители, хипотетично реши да се отцепи от ПП по линия на управление с ГЕРБ и ако БСП и ИТН също се включат в евентуална коалиция, сметката показва, че това би означавало мнозинство от 125 депутати. Ако теоретично с подкрепа се включат и народните представители от ДПС-Доган, които са 19, мнозинството ще нарасне до 144. Към него биха могли да се включат и Даниел Лорер и Явор Божанков, от които ПП сне доверието си. Тези сметки обаче са доста условни.
Още по темата
- Борисов със заявка: ако Сарафов поиска имунитета на Бориславова, "ще седне да гледа" "кордона" срещу Пеевски
- БИПИ предлага на депутатите нови правила за кадруване
- На преговорите: ДБ да убеди Борисов да тръгне срещу Пеевски - в ПП скептични
- Министерството на финансите се отказва от данък “Подземни богатства”
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни