Краят на режима на Асад в Сирия роди надежда за по-добър живот и завръщане на бежанците в родината им. Въпреки това, ситуацията остава изключително объркана, а бъдещето на страната е несигурно. Ислямистката сирийска групировка "Хайат Тахрир ал-Шам" (HTS), която свали диктатора, се представя в момента за умерена и демократична.
През годините служители на Федералното министерство за икономическо сътрудничество (BMZ) поддържаха контакт със Сирия от разстояние – помощ се предоставяше най-вече за региона около град Идлиб, който беше особено засегнат от гражданската война и през 2023 г. беше силно повреден от голямото земетресение. Именно там бунтовниците от HTS явно са планирали да въведат закон за морала: те искали да забранят музиката, да забранят на жените достъп до обществени места и да наложат задължително забулване на момичета.
„Ние ясно заявихме: Това е червена линия за нас, ако го направят, ще се оттеглим от Идлиб. В резултат те оттеглиха закона“, споделят от германското министерство пред „Франкфуртер рундшау“.
„Решението да продължим да предоставяме помощ на Сирия дистанционно през последните години беше правилно“, казва заместник-министърът на BMZ Нилс Анен. „Сирийската икономика без външна помощ няма да може да осигури населението си.“
Междувременно в Германия започнаха дебати за връщането на сирийски бежанци в родината им. Политици от консервативната партия (ХДС/ХСС) предложиха още на следващия ден след свалянето на Асад да бъде въведен мораториум върху приемането на бежанци. Политикът от ХДС Йенс Шпан дори предложи сирийците да бъдат изпратени обратно в страната с чартърни полети. Ръководителят на новото сирийско преходно правителство Мохамед ал-Башир призова бежанците да се завърнат у дома.
Анен смята, че тези планове са нереалистични:
„Ще бъде почти невъзможно да се приемат завръщащи се, без да настъпи колапс на страната. Такъв икономически колапс трябва да бъде предотвратен на всяка цена.“
В противен случай, според него, страната може да изпадне в хаос, който да дестабилизира целия регион.
Германия и Европа трябва да предложат помощ колкото е възможно по-скоро: „Колкото по-рано Германия осъществи контакт, толкова по-добре“, казва Анен. Европейският съюз и Организацията на обединените нации започват да изграждат първи, все още слаби, връзки с новите власти в Сирия. Външнополитическият представител на ЕС Кая Калас изпрати германския дипломат Михаел Онмахт в сирийската столица Дамаск. Там той вече е разговарял с ръководителя на ислямистката милиция HTS Ахмед ал-Шара.
Ислямистите в Сирия в момента се представят като умерени и демонстрират готовност за международно сътрудничество. Анен смята, че на ислямистките групировки ще им бъде трудно да изградят режим „като този на талибаните, какъвто познаваме в Афганистан".
"Населението в Сирия е против това", посочва той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни