Депутататите няма да бъдат подлагани на тестове за алкохол и наркотици. Предложението на "Има такъв народ" за такъв текст в парламентарния правилник бе отхвърлено от пленарната зала, въпреки че бе прието в комисия.
Предвиждаше се това да става по разпореждане на председателя на парламента или по инициатива на една трета от народните представители в случай, когато от поведението на даден депутат може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. "За“ бяха 61 народни представители (един от ГЕРБ-СДС и групите на "Възраждане“, ИТН и МЕЧ), 62 бяха "против" и 86 се въздържаха.
Против текстовете гласуваха осем народни представители от ГЕРБ-СДС, 21 - от "Продължаваме промяната-Демократична България“, групата на "ДПС-Ново начало“ и петима от "БСП-Обединена левица“. Въздържаха се 53-ма от ГЕРБ-СДС, 13 от ПП-ДБ, четирима от левицата и групата на "Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
Затова пък в правилника беше записано, че депутат, който умишлено уврежда материалната база в пленарната зала или в сградата на НС, може да бъде отстранен за повече от едно заседание, но за не повече от три.
Всеки народен представител може да бъде избиран в органите на Народното събрание. Той е задължен да участва в тяхната работа, беше записано още в правилника .
Отхвърлено бе предложението на Петър Петров от "Възраждане“ след декларация да се забранят изказвания, лични обяснения или други процедури, съдържащи коментар, мнение и обсъждане по същество на съдържанието на изчетената декларация, а при нарушение да се налага наказание по правилника.
Не бе прието и предложението на Павела Митова от "Има такъв народ“ при никакви обстоятелства да не се предоставя думата, включително и чрез технически средства на народните представители, които имат желание да говорят от място, различно от трибуната.
Постоянните комисии да разглеждат законопроектите не по-рано от 72 часа от получаването им от членовете на съответната комисия, освен ако няма друго решение, гласува НС.
По законопроекти, които се отнасят до съдебната власт, председателят на водещата комисия изисква становище от Висшия съдебен съвет. По искане на "Възраждане“ отпадна досегашният запис за становище и от Висшия прокурорски съвет.
След дебати не бе прието и предложението на ПП-ДБ неправителствени организации да могат да предлагат членове на регулаторите.
Редовните пленарни заседания на Народното събрание остават в сряда, четвъртък и петък от 9:00 до 14:00 часа. Не получи подкрепа предложението на „Има такъв народ“ пленарните заседания да са следобед. Оттеглено беше предложението в пленарните дни депутатите да започват работа в 10:00 часа.
В проекта на правилника беше записано още, че депутатите могат да вземат решение заседанието на Народното събрание да е при закрити врата и "когато са налице други основателни причини или друга информация, свързана със защита на личния живот, опазване на търговска, производствена, изобретателска, данъчна тайна, както и други случаи, чието публично огласяване би накърнило защитими интереси". Досега се допускаше заседанията да са закрити, когато важни държавни интереси налагат това и когато се обсъждат класифицирани документи.
Постоянните комисии в 51-вото Народно събрание ще бъдат 25, приеха единодушно депутатите в проекта на правилник на парламента. Комисиите запазват наименованията си от предишния 50-ти парламент.
Отхвърлено беше предложението за сливане на Комисията по външна политика и Комисията по европейски въпроси, както и предложението Комисията по електронно управление и информационни технологии да се казва "Комисия по електронно управление и държавна администрация".
Правилникът за дейността на Народното събрание беше приет след близо седемчасово заседание.
---
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
- МВР видя 10 престъпления на свои служители на протест, но не знае кои са те
- ГЕРБ ще ръководи 10 парламентарни комисии. БСП и ИТН по 4, а ДПС-ДПС - 5. ПП-ДБ - 0
- Туск поиска Велика Европа, 5% от БВП за отбрана и тройно по-евтина енергия
- "Саботаж на еврозоната". ГЕРБ, БСП, ИТН и Пеевски отново гласуват заедно. Този път по закона за БНБ
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни