Служебният премиер Димитър Главчев е готов да подпише още днес в Брюксел с украинския президент Владимир Зеленски двустранното споразумение за сътрудничество в сферата на сигурността, ако Народното събрание вземе решение за товаа. Все пак обаче той предпочита да отложи подписването и то да бъде направено от редовно правителство.
Главчев заяви това пред български журналисти преди началото на Европейския съвет – срещата на върха на ЕС. За участие във форума пристигна и Зеленски.
„Чух такива небивалици, че просто не е за вярване. Че едва ли не провалям съставянето на редовно правителство и преговорите. Мече казаха, че съм спрял репродуктивните процедури, бюджета, че за нищо не ставам най-общо казано. Но това, което чух тази сутрин, вече ми идва в повече“, каза Главчев.
И поясни, че подписването на такова споразумение е дълга процедура, която трябва да се съгласува между двете страни.
„Буквално в петък (13 декември – б.р.) получихме потвърждение от украинската страна страна, че подписването ще стане сега в Брюксел. Нямах време веднага да поискам решение на парламента, направих го нв понеделник. Това се решава съвместно. Настоях да има текст, че трябва да се спазват решенията на Народното събрание. Всичко това се съгласува. В края на ноември бе решението на Министерския съвет. Но трябва да бъдат налични двама души и затова подписването трябваше да стане тук, в Брюксел“, продължи премиерът.
И отново изрази недоумение как може да се стигне до умозаключения, че искал да провали редовен кабинет. Защото той бил човекът, който най-много искал да има редовно правителство.
„Все пак има още шанс до края на деня. Сега ще говоря със Зеленски да прояви разбиране, да изчакаме решение на НС и тогава да пристъпим към подпис или да го отложим за по-добри времена. Най-добре за редовно правителство“, категоричен бе министър-председателят.
Той се надява точката за споразумението да влезе в дневния ред на НС днес. И повтори, че няма никакви притеснения за съдържанието му, а само за неговия 10-годишен срок.
В споразумението няма нито дума за оръжия или война.
„Аз да не съм самоубиец?“, попита Главчев иронично.
Той заяви, че не коментира изказвания на политици. Такъв бе отговорът му на молбата на Клуб Z за коментира думите на Бойко Борисов, че споразумението е като да си купиш фабрика на 9 септември.
6 страни членки на ЕС не са подписали споразумение за сътрудничество в сигурността с Украйна. Това са България, Унгария, Словакия, Австрия, Малта и Кипър.
Не са го подписали също така Турция, Албания, Черна гора и Северна Македония, които са членки на НАТО.
Към Скопие: Езикът на омразата не трябва да бъде приложим
„Езикът на омразата не трябва да бъде приложим. Трябва да започнем с това. Но позицията ни е непроменена.“
Това е казал Главчев вчера на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски. Двамата са се срещнали по време на срещата на върха „ЕС-Западни Балкани“ в Брюксел.
„Нека започнем с добрите европейски обности и добрия тон, които да се прилагат между страна членка и страна кандидатка“, допълни премиерът.
Северна Македония трябва да включи българите като държавнотворна народност в преамбюла на своята конституция.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни