Камарата на представителите отхвърли плана на новоизбрания президент Доналд Тръмп за финансиране на федералните дейности и премахване на тавана на дълга ден преди спирането на работата на правителството. Законопроектът не беше приет със 174 гласа "за" и 235 "против", а за да мине успешно е необходима подкрепата на две трети от членовете на долната камара - 286 души (против плана на Тръмп гласуваха близо 40 консерватори).
Още във вторник след продължителни преговори републиканците и демократите съобщиха, че са стигнали до компромисно споразумение, което бе представено от лидера на консерваторите в Камарата Майк Джонсън. След това обаче Тръмп определи сделката като "предателство" срещу американския народ и заплаши конгресмените от Републиканската партия, че на междинните избори през 2026 г. ще бъдат заменени от истински "патриоти" (офанзивата срещу компромисната сделка бе стартирана от Мъск 12 часа преди намесата на Тръмп. Затова се спекулира, че новоизбраният президент е воден за носа именно от собственика на Х - бел. ред.).
Настоящата криза е сигнал за хаоса, който вероятно ще обхване американския политически живот през следващите четири години. При първия си мандат Тръмп предизвика най-дългото спиране на работата на правителството в историята по време на коледните празници през 2018 г. Прекъсване имаше и през 2020 г., когато десният популист възропта срещу двупартиен пакет от помощи за американците заради COVID-19.
Часове преди вота в четвъртък Тръмп обяви "УСПЕХ във Вашингтон!" при представянето на новия законопроект.
"Говорителят Майк Джонсън и Камарата постигнаха много добра сделка", обяви Тръмп.
Но републиканците, които бяха прекарали последните 24 часа основно в преговори със самите себе си, се натъкнаха на стена от съпротива в лицето на демократите. Лидерът на либералите в Камарата на представителите Хаким Джефрис подчерта, че демократите се придържат към първоначалната сделка с Джонсън и определи новата като "комична".
"Това не е сериозно предложение", заяви Джефрис, докато вървеше към закрита среща на съпартийците. Отвътре демократите скандираха: "По дяволите, не!", цитирани от репортер на Асошиейтед прес.
В актуализираното предложение на Мъск и Тръмп остават планираните 100 млрд. долара разходи за подпомагане на бедстващите райони на Америка, както и средствата за възстановяване на разрушен мост в Балтимор, Мериленд. Премахнати са точките за прехвърлянето на собствеността на стадион от Окръг Колумбия към местните власти (това би помогнало на отбора от Националната футболна лига "Уошингтън Командърс" да се завърне у дома, към момента тимът играе мачовете си в Мериленд - бел. ред.) и увеличението на заплатите на членовете на Конгреса с 3,8 на сто. Най-значителната промяна е добавянето на ръст на тавана на дълга от 5 трилиона долара (нещо, срещу което по презумпция би трябвало да се борят консерваторите - бел. ред.). Любопитно е, че повод за гордост сред привърженици на плана като Доналд Тръмп-младши се превърна факта, че предложението е едва 118 страници, за разлика от блокираното компромисно споразумение - 1500 страници.
Джонсън е поставен в невъзможна позиция - да изпълни крайните искания на Тръмп и да запази поста си на вота на 3 януари. Новоизбраният президент обяви рано в четвъртък, че Джонсън "лесно ще остане говорител" в следващия Конгрес, ако "действа решително и твърдо".
"Всеки, който подкрепя законопроект, който не се грижи за плаващите пясъци на демократите, известни като таван на дълга, трябва да бъде победен на първичните избори и изхвърлен възможно най-бързо", заяви Тръмп пред консервативната медия, от която номинира значителен брой на бъдещите си министри - "Фокс Нюз".
Каквото и да направи Джонсън, дните му може да са преброени. Съюзници на Тръмп дори допуснаха идеята Мъск да стане председател на долната камара, тъй като няма задължение тази позиция да бъде заета от член на Конгреса. Представителката от Джорджия Марджъри Тейлър Грийн обяви в Х, че е "отворена" към подобно решение.
Наблюдава се и недоволство сред най-върлите привърженици на Тръмп във федералното законодателно събрание срещу намесата на новоизбрания президент. Конгресменът от Тексас Чип Рой лично си навлече гнева на бъдещия държавен глава, след като отказа да подкрепи плана.
"Да, мисля, че този законопроект е по-добър от вчерашния в някои аспекти, но да приемете този законопроект… и да се поздравите, защото имал по-малко страници – но увеличава дълга с 5 трилиона долара – е глупаво и точно това правят републиканците", отекна гласът на Рой в залата, който нетипично бе застанал от страната на демократите в залата и сочеше с пръст своите колеги, предава Ен Би Си Нюз.
Още по темата
- Тръмп съди вестник и социологическа агенция. "Умишлено" твърдяли, че ще загуби изборите в Айова
- Николай Младенов: Свалянето на Асад даде възможност на самите сирийци да решат бъдещето си
- Тръмп за ваксините: Справяме се по-зле от страни, в които не използват нищо (ВИДЕО)
- Адвокат на Кенеди призовал Вашингтон да забрани ваксината срещу детски паралич
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни