Европейската комисия предлага замразяване на част от споразумението между ЕС и Грузия за улесняване на издаването на визи.

Ако страните членки (Съветът) одобрят идеята, грузински дипломати, официални представители и техните семейства, притежаващи дипломатически и служебни паспорти, ще се нуждаят от визи за краткосрочен престой в ЕС от 90 дни в рамките на 180-дневен период. Те вече няма да се ползват от облекчения като по-кратки срокове на подаване на молби, по-ниски такси, както и от по-малко на брой необходими документи.

Решението обаче няма да има отрицателен ефект върху контактите между хората. Грузинските граждани, притежаващи обикновени паспорти, ще продължат да се ползват от безвизовия режим при краткосрочни пътувания до ЕС.

Предложението на Комисията е в отговор на репресиите на властите в Тбилиси срещу участниците в мирните протести, политици и независими медии. Бунтовете започнаха, след като на 28 ноември управниците на задкавказката република обявиха, че вече няма да се стремят към започване на преговори с ЕС до 2028 г.

От ЕК припомнят, че приетите наскоро в Грузия закони за прозрачност на чуждото влияние и за защита на семейните ценности и малолетните подкопават основните права, залегнали в основата на европейските ценности. Спазването на тези права и прилагането на недискриминационна политика е ключово изискване за либерализация на визовия режим.

„Очакваме страните членки да следват подхода на Комисията“, каза говорителят ѝ Стефан де Керсмакер.

Така той отговори на въпрос дали смята, че Словакия и Унгария ще подкрепят предложението.