Руската федерална агенция за въздушен транспорт – „Росавиация“, днес съобщи, че самолетът на Азербайджанските авиолинии, който се разби в Казахстан в сряда, е решил да промени маршрута си. Машината е трябвало да кацне в Грозни в Чечения. Според "Росавиация" маршрутът е бил променен заради гъста мъгла и издадена в Чечения въздушна тревога за атака с украински дронове, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Украински дронове и обвинения към капитана на полета

Надзорната агенция каза, че на капитана на полета са били предложени други летища, на които да се приземи, но той е избрал казахстанското Актау. „Росавиация“ обеща да окаже пълно съдействие на казахстанските и азербайджанските разследващи.

Русия посочи, че е важно да се изчака краят на разследването, за да се разбере какво се е случило.

„Росавиация“ каза още, че в деня на катастрофата, докато самолетът е направил два опита да кацне, украински дронове са атакували чеченската столица Грозни.

„По това време украински военни дронове извършваха терористични атаки срещу гражданска инфраструктура в градовете Грозни и Владикавказ“, написа в приложението „Телеграм“ шефът на „Росавиация“ Дмитрий Ядров.

Обвинения от Азербайджан и лаконична реакция от руските власти

Вчера четирима служители на азербайджанските власти казаха пред Ройтерс, че самолетът е бил поразен от руска система за ПВО.

От друга страна, руското правителство днес отказа да коментира обвиненията за авиокатастрофата, при която загинаха 38 души, съобщава ДПА.

Москва е запозната с изявленията, направени в азербайджанската столица Баку, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Те включват и искания Русия да се извини за това, че самолетът е бил ударен с руска ракета и в резултат се е разбил, припомня агенцията.

Песков отказа да се извини и повтори, че първо трябва да бъдат оповестени резултатите от разследването на катастрофата.

„Разследването на този авиоинцидент е в ход. И докато заключенията от разследването не са известни, не смятаме, че сме упълномощени да правим каквито и да било преценки - и няма да го правим“, каза говорителят.

Тези резултати могат да бъдат получени само от руските авиационни власти, разследващи случая, добави той.

Разследване от казахстанските и азербайджанските власти

Междувременно казахстанските и азербайджанските власти провеждат собствено разследване на причините за катастрофата. На мястото на инцидента са намерени и черните кутии на самолета и се очаква разчитането им да хвърли повече светлина върху случилото се.

Самолетът „Ембраер 190“ се разби близо до летището на казахстанския град Актау на брега на Каспийско море, докато се опитваше да кацне. Оцеляха 29 души.

Снимки на опашката на машината показват дупки, които изглеждат като нанесени от осколки от противоракетна система, отбелязва ДПА.

Украйна: Русия е отговорна и трябва да понесе отговорност

Русия е отговорна за катастрофата на самолета на азербайджанските авиолинии, при която загинаха 38 души, заяви в "Телеграм" Андрий Ермак, председател на канцеларията на украинския президент Володимир Зеленски, цитиран от ДПА.

На Москва трябва да се потърси отговорност за "свалянето" на самолета, подчерта той.

Азербайджански прокурори

Азербайджански прокурори пристигнаха в Грозни във връзка със самолетната катастрофата край казахстанския град Актау. Новината съобщи Главната прокуратура на Азербайджан, информира казахстанската новинарска агенция Казинформ.

„В съответствие с разпорежданията и указите на президента на Азербайджан Илхам Алиев се предприемат спешни и необходими мерки за установяване на обективната истина около наказателното дело, повдигнато след разбиването на пътническия самолет край град Актау в Казахстан. С тази цел група сътрудници на Главната прокуратура отпътува за град Грозни и в съответствие със споразумение с Главната прокуратура на Руската федерация те ще проведат разследване и други процесуални действия съвместно със своите колеги от това учреждение“, пише в изявлението на азербайджанската прокуратура.

Азербайджан вече изпрати и следователи в Казахстан. Азербайджанската страна също така поиска от Главната прокуратура на Казахстан да окаже правна помощ за провеждане на съответните следствени и други необходими процесуални действия.

На 26 декември вицепремиерът на Казахстан Канат Бозумбаев заяви, че правоохранителните органи на Русия и Азербайджан няма да бъдат допускани до разследването (според законодателството на Казахстан), но ще бъдат допуснати до разследването на въздушната катастрофа.

Също така от Бразилия в Актау пристигнаха представители на компанията „Ембраер“, която е произвела самолета.