Демонстративно, но и с уговорката за промени между четенията и с подмятанията, че решението е политическо, а не юридическо, всички парламентарни групи подкрепиха промените в Закона за съдебната власт, основната част от които целят да не се стигне до избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. Дори "Новото начало" на Делян Пеевски.

Както е известно, гласуването, което трябва да направи единствения кандидат Сарафов обвинител номер едно за следващите седем години, трябва да се проведе на 16 януари и затова депутатите решиха да се надбягват с времето.

Днес правната комисия в парламента проведе извънредно заседание, за да разгледа внесените общо три проекта за промени в ЗСВ - на "Продължаваме промяната-Демократична България", на "Възраждане" и на "Има такъв народ". Общото и за трите е, че въвеждат различни механизми за спиране на процедурата по избора на нов Главен.

Самото заседание обаче започна с фалстарт за заявените иначе политически намерения за възпирането на Сарафов. Изведнъж всички парламентарни групи започнаха да предлагат в дневния ред да залегнат проектите им за изменения в Изборния кодекс (по ирония на съдбата ИК се променя винаги непосредствено преди избори, б.р), а ГЕРБ, "Възраждане" и БСП настояха да се разгледат и проектите им за промени в закона за вероизповеданията, с които да се затвърди монополът на Българската православна църква върху християните у нас - заради съдебното решение по признаването на кръстилата се "старостилна" друга православна църква.

Депутатите не само настояха за тези две точки, ами и те да предхождат тази за Закона за съдебната власт, заради която уж се бяха събрали извънредно. Така първо минаха (и бяха приети) предложените промени в Кодекса на ПП, ДБ, "Възраждане", БСП и ИТН, а после и трите текста за вероизповеданията.

Когато дойде ред на ЗСВ, стана ясно, че понеже са си определили дълги коледни ваканции, не са постъпили становища от Върховния административен съд и Висшия съдебен съвет, както и от Върховния касационен съд, но с мотива, че в момента е в процес на инвентаризация. Постъпило обаче бе становище от Министерство на правосъдието, което в обобщение: е против измененията.

В крайна сметка и трите проекта бяха приети на първо четене, като хората на Пеевски гласуваха "против" само този на "Възраждане". Останалите два проекта бяха подкрепени с пълно единодушие от всички 23-ма членове на комисията, като тримата депутати на "Новото начало" дори вдигнаха ръка "за" с усмивки.

"Решението, което днес ще вземем, е по-скоро политическо отколкото юридическо", отбеляза преди гласуванвето Рая Назарян от ГЕРБ.

И посочи, че товa явно се налагало заради "обществените очаквания".

Припомняме, че измененията в ЗСВ са част от т.нар. санитарен кордон около Делян Пеевски, поискан от ПП-ДБ, но нежелан от ГЕРБ. Партията на Бойко Борисов преустанови преговорите за правителство миналата неделя. 

Макар и само на първо четене, днес политиците отправиха своеобразно послание до ВСС - да спре процедурата или да не избира Сарафов. Или до самия Сарафов - сам да се оттегли.

Стана ясно обаче и друго - че проектът на ПП-ДБ надали ще мине в този си вид. Причината е, че обединението отново заложи текстове по препоръки на Венецианската комисия отпреди 7 години, с които въвежда т.нар. двойно мнозинство. Дефакто коалицията овластява съдиите, избрани от съдии, като техните гласове може да се окажат решаващи за избора на "тримата големи" - председателите на ВАС и ВКС и главния прокурор. В случая с този ВСС с изтекъл мандат, който без парламентарно мнозинство няма изгледи скоро да бъде сменен - между редовете - се залага на две съдийки, които доказано не са част от монолитното иначе мнозинство. Те ще са ключови и ако се наложи ВСС да прегласува избора на Главен, ако президентът откаже да издаде указ за назначаването му.

По време на кратката дискусия се разбра, че останалите групи смятат, че въпросното "двойно мнозинство" е противоконституционно. Такова е и становището на Министерство на правосъдието - че се нарушавал балансът и прокурорите и следователите били поставени в неравностойно положениие спрямо съдиите. (Всъщност, сега Главния може да бъде назначен с 13 гласа, а двамата върховни съдии със 17 и Конституционният съд не възрази на това, след като бе сезиран от бившия главен прокурор Иван Гешев, отстранен именно с това променено "падащо" мнозинство, б.р.).

Служебната министърка Мария Павлова (иначе заместничка на Сарафов) защити становището на воденото от нея ведомство в емоционално изказване. 

"Тази съдебна система само се реформира от 30 години и всяка следваща реформа е по-лоша от предходната. Разбирам, че трябва да се вземе политическо решение, защото трябва да се удовлетворят обществените очаквания, но не може да става с противоконституционни текстове", заяви Павлова.

И призова да се вземе под внимание фактът, че МП изготви промени в ЗСВ (започнати от предшественика й Атанас Славов), които вече са на обществено обсъждане. Както и че въпросните промени, за разлика от предлаганите от депутатите, са събрали становище и са изготвяни дори съвместно със съдебната власт.

"И само едно ще ви кажа: процедурата не приключва на 16-и. Не бързайте толкова много", заяви в заключение Павлова.