Два съдийски гласа от професионалната квота във Висшия съдебен съвет (ВСС) може да се окажат решаващи за това Борислав Сарафов да не стане главен прокурор.
Това е видимо от внесените от "Продължаваме промяната-Демократична България" изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ) - основна точка в декларацията на обединението за т.нар. санитарен кордон около Делян Пеевски.
Най-общо текстовете дават възможност за приключване на процедурата с неуспех (т.е. зануляване) или направо за прекратяването й. Гарантират и че Сарафов няма да се върне като изпълняващ функциите главен прокурор. Същото важи и за Върховния административен съд, оглавяван в момента (уж временно) от бившия си председател, чийто мандат изтече - Георги Чолаков.
ПП-ДБ сочат и двамата като зависими от Пеевски.
За разлика от измененията в ЗСВ, внесени в 50-ия парламент, с които директно се забраняваше на ВСС с изтекъл мандат (в случая настоящият е в две години просрочие) да избира т.нар. трима големи в съдебната власт, новият проект е изцяло преработен и поне на пръв поглед не поражда съмнения за противоконституционност, каквито бяха твърденията за предходния.
Нарушил ли е Констититуцията този ВСС с откриването на процедурите за нов Главен и за шеф на ВАС и има ли изобщо това право, отделно е обект на занимание на Конституционния съд, след като бе сезиран от ПП-ДБ по-рано тази седмица с искане за тълкуване.
Ето подробно какво гласи новият проект за изменения в съдебния закон:
Прави се опит за гарантиране на независимост на съдиите от прокурорите и следователите с предложението при избора на председател на Върховния административен съд (ВАС) или Върховния административен съд (ВКС) не само да се приема с мнозинство не по-малко от 17 гласа (както е в момента), но и то да съдържа повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите.
Професионалната квота на съдиите се състои от шестима души. В момента обаче те са четирима поради две съдийски оставки, подадени преди три години. От тези останали четирима, срещу т.нар. здрави сили системно гласуват Атанаска Дишева и Олга Керелска. Това означава, че ако ВСС, който отвори процедура по избор на наследник на Георги Чолаков начело на ВАС, като съмнително от юридическа гледна точка го направи изпълняващ функциите, пристъпи все пак към гласуване, едва ли ще може да инсталира удобен председател - заради двата възпиращи гласа на Дишева и Керелска. Ако, разбира се, така предложеният текст мине.
И съдиите могат да предлагат главен прокурор
От ПП-ДБ опитват да разширят и кръга от лица, които могат да предлагат кандидати за главен прокурор. В момента това могат да правят не по-малко от трима от членовете на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (т.е. прокурорската), както и министърът на правосъдието (който традиционно се дистанцира от процеса). Предложението за промяна е прокурорската колегия да бъде заменена с "пленума" - т.е. и съдиите да могат да номинират кандидати за обвинител номер едно.
Залагат се и по-високи изисквания към концепциите на кандидатите за постовете на т.нар. тримата големи - мининалният обхват на съдържанието да е определен от пленума. ПП-ДБ предлагат и освен проформа докладите за нравствените качества на кандидатите, да се предоставят и данни за това дали спрямо тях са прилагани СРС, има ли висящи, прекратени или спрени досъдебни производства спрямо тях и др. Предвидено е и изслушване в Народното събрание.
Два гласа срещу "здравите сили"
Ключово: от обединението залагат отново съдийското мнозинство от професионалната квота като "стопер" при избора на главен прокурор. Конкретно предложеният текст е при отказ на президента да издаде указ за назначаване на избраника на ВСС за Главен (Каквото се очаква Румен Радев да направи, ако Борислав Сарафов бъде избран, което към момента е лишено от всякакво съмнение), то ВСС да проведе ново гласуване, като освен изискуемите 13 гласа в пленума, номинацията трябва да събере гласовете на "повече от половината от членовете, избрани пряко от съдиите, прокурорите и следователите".
В случая със сегашния ВСС който монолитно гласува за това да бъде избран единственият кандидат Сарафов (а преди това и според повелята на Цацаров, Гешев), двата съдийски гласа на Дишева и Керелска отново може да се окажат решаващи. Или иначе казано - да "занулят" избора Сарафов след отказ на държавния глава да го назначи и процедурата да бъде прекратена.
Пленумът трябва да приеме повторното решение най-малко два месеца след отказа на президента.
Самият избор на Сарафов е насрочен за 16 януари. Президентът обаче няма срок, в който трябва да подпише или откаже да подпише указа. Това означава, че дори парламентът да реши да си почива по Коледа и Нова година, време за приемане на закона и влизането му в сила има.
Без вечни временни началници
С други текстове ПП-ДБ предлага при определяне на временно изпълняващ функциите на някой от "тримата големи", то лицето да не може да е едновременно с това кандидат за титуляр. Такъв е случаят със Сарафов, който след като обърна гръб на Иван Гешев (случайно след призивите на Бойко Борисов и Делян Пеевски), бе избран за и.ф. главен прокурор, а сега е единствен кандидат.
В добавка, кандидат за председател на ВАС, ВКС или обвинител номер едно не може да бъде избиран за и.ф. поне шест месеца от провала на процедурата по избора. Т.е. ако Сарафов не бъде повторно избран след президенстки отказ, няма да може да се върне като временен Главен.
И още: едно и също лице няма право да изпълнява съответните функции повече от шест месеца, без значение дали е имало прекъсване в изпълнението им. Последното засяга Чолаков, който съдийската колегия направи и.ф. до избора на титуляр, насрочен за 20 март. Малката подробност е, че кандидати за поста председател на ВАС няма. И така Чолаков може да векува като временен шеф.
За да е съвсем ясно, ПП-ДБ налага и още една забрана: "лице, заемало длъжността главен прокурор, председател на ВАС и ВКС, не може да бъде определяно да изпълнява съответните функции".
Прекратяване на процедурата
Още една гаранция: в заключителните разпоредби от обединението предлагат започналите вече процедури по избор (в случая на главен прокурор и председател на ВАС), които не са приключили с президентския указ за назначаване, да бъдет прекратени с обнародването на закона. А ВСС ще има едномесечен срок да приведе новите правила, касаещи и.ф. главния и и.ф. председателя на ВАС, в действие - или нито Сарафов, нито Чолаков ще може да са вече временни началници.
С друга преходна разпоредба обединението залага шестмесечен срок, в който Народното събрание трябва най-сетне да излъчи своята квота във ВСС, което все не може да направи заради политическата криза и изискването за 160 депутатски гласа и което е причината този съдебен съвет с изтекъл мандат да продължава да кадрува в системата.
Детайлите
След 10 неуспешни избора за председател на парламента, този петък, от 11-ия път депутатите избраха кандидатката на БСП Наталия Киселова. Доцентката и конституционалист бе гражданска квота в листата на социалистите. Левицата получи подкрепата на Киселова за председател, след като подписа за "санитарния кордон" около Пеевски. Това направиха и от "Има такъв народ". Подкрепа за декларацията си обединението получава и от групата на почетния председател на ДПС Ахмед Доган. "Възраждане" пък също има внесен проект за изменения в ЗСВ, чийто смисъл е забрана на този ВСС да открива процедури по избор на "тримата големи". Срещу "Новото начало" на Пеевски се обявява и МЕЧ. ГЕРБ все така отказва да заеме позиция.
Така че видимо, мнозинство за приемането на проекта на ПП-ДБ има и без ГЕРБ - 141 гласа общо (без ГЕРБ и фракцията на Пеевски). Така че ако има общо съгласие по текстовете и някои от гореописаните формации не решат да свалят кворума, той може да мине.
Самата Киселова пък нееднократно е заявявала в интервюта, че изборът на Сарафов може да бъде спрян и само с изменения в закона, без това да бъде оспорвано като противоконституционно.
От председателя на парламента зависи и дневният ред в залата, а от председателя на комисията (в случая по правни въпроси) - колко бързо ще се движи даден закон между четенията, така че ще е ключово за измененията в ЗСВ от коя парламентарна сила ще е той. Предстои НС да избере ръководства на комисиите, а заради загубеното време в (не)избирането на председател от 11 ноември до вчера, Киселова свика извънредно заседание следващия вторник.
Остава да видим как ще реагират останалите формации на този проект за изменения в закона и дали ако бъде подложен на гласуване, ще излезе от НС в този или по-добър вид, или ще бъде окастрен.
Още по темата
- "Уредено е всичко"? Кирил Петков иска подкрепа срещу прокуратурата. Но само в рамките на закона (ВИДЕО)
- ДБ не харесва Желязков за премиер, остава извън преговорите за кабинет
- Пеевски: „Насекоми“ лазят върху ГЕРБ, дано това не е краят й
- "Джуджетата", Петьо Еврото, "прегрупирането"... Какво питат Сарафов съдиите (ПЪЛЕН ТЕКСТ)
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни