Многократно цитираното решение на Конгреса на БСП, което забранява да се прави коалиция с ГЕРБ, всъщност не съществува. Това коментираха неофициално пред Клуб Z депутати от соцформацията в контекста на преговорите с партията на Бойко Борисов за бъдещо общо управление.

Днес от ГЕРБ заявиха, че продължават срещите с „БСП – Обединена левица“ и ИТН за съставяне на редовно правителство. От играта засега отпада „Демократична България“, която не е съгласна с подхода по избор на министър-председател.

Как обаче ръководството на БСП ще се справи със забраната да прави коалиция с ГЕРБ? Тя е била цитирана многократно през годините от представители на соцпартията.

Решение на Конгреса нямало, а само доклад на Нинова 

Пред Клуб Z депутати коментираха, че всъщност такова изрично решение на Конгреса нямало. Това, което се цитирало, всъщност бил Доклад на бившия председател Корнелия Нинова от 2017 г., изложен пред предишния – 49-и, най-висш форум на партията.

Там Нинова предложила коалиция с ГЕРБ да не се прави. Този неин доклад бил гласуван от Конгреса, но това не било точно решение да не се сформира политическо сдружение с партията на Борисов. Партийни апаратчици специално проверили казуса в контекста на настоящите преговори с ГЕРБ.

Няколко източника от БСП потвърдиха, че няма изрично решение на Конгреса. Освен това, не било ясно дали изказването на Нинова от 2017 г. не важи само за конкретната ситуация тогава, или е за постоянно.

А защо досега го цитираха?

От друга страна, друг виден бесепар коментира пред Клуб Z, че поведението на сегашното ръководство на БСП не било коректно. Атанас Зафиров и други актуални водещи лица от партията многократно се позовавали на въпросното „решение“ на Конгреса, че коалиция с ГЕРБ не може да има. Сега не било коректно да се отмятат заради намеренията им да влязат в управлението заедно с Бойко Борисов.

Все пак окончателно решение щял да вземе Националният съвет на БСП. Ако се стигне до обсъждане предвид сложната ситуация с преговорите.

Клуб Z поиска от пресцентъра на БСП спорния Доклад на Нинова от 2017 г., но към момента той не ни е предоставен.

Компромиси на преговорите 

Иначе, според източник от партията там вече били склонни и на вариант политическо правителство. Досега „червените“ настояваха, че кабинетът следва да е експертен и надпартиен, а не от политически лица.

На тази позиция били и от „Демократична България“ (ДБ), но когато ги питали, те отказвали да посочат конкретни експерти за евентуалното бъдещо правителство.

Заради отпора на ДБ да приеме Росен Желязков от ГЕРБ за премиер, формацията засега е изключена от преговорите. Медии, близки до Борисов и Делян Пеевски, вече лансират вариант за правителство на малцинството, в което участват ГЕРБ, БСП и ИТН. За да бъде избрано, се очаква то да получи гласове и от ДПС-Ново начало на Пеевски.

Представител на БСП обаче заяви пред Клуб Z, че такъв вариант за тях е неприемлив. Тогава соцпартията вероятно също щяла да се оттегли от участие в управлението. Надеждата там е ДБ да се върне на масата на преговорите.

ГЕРБ има декларация, че няма да се коалира с БСП, но какво от това

Всъщност, добре е да се припомни, че и ГЕРБ има решение на най-висшия си форум – Националното събрание, да не се прави коалиция с БСП. Но и партията на Борисов продължава преговорите със социалистите. Решението на ГЕРБ е също от 2017 г., но всъщност и то не е баш решение, а декларация. Тя обаче изглежда доста по-солидно аргументирана в сравнение с конгресната позиция на БСП. 

В нея пише следното:

„От трибуната на върховния ни политически форум днес заявяваме категорично, че не желаем да се коалираме с БСП не само днес, но и в бъдеще, защото:

- имаме непреодолими различия във визиите си за развитието на България;

- имаме различни представи за политически морал и ценности;

- ние сме модерната европейска партия у нас, чийто глас се чува в Европа.”

Но какво от това, щом Бойко Борисов е решил друго сега?