Администрацията на отиващия си американски президент Джо Байдън изглежда негласно обявява пълна война в енергийния сектор на Владимир Путин и неговата Русия. Само за два месеца САЩ предприеха редица санкции по ключова руска енергийна инфраструктура и износ, така че да направят изключително трудно за Кремъл да продължи да финансира войната си в Украйна през продажбите на въглеводороди.
Големият въпрос е - защо сега? Защо чак сега американците използват "ядрените" си бутони в енергетиката, след като само след малко повече от месец ще се отбележат цели три години от началото на конфликта? В този текст се опитваме да отговорим на тези въпроси.
Какви са санкциите?
Започваме отзад напред. В края на миналата седмица САЩ обявиха вероятно най-суровите и широкообхватни мерки срещу петролния руски сектор. Те целенасочено таргетират двата най-големи петролни износителя ("Газпром Нефт" и "Сургутнефтегаз"), като същевременно бяха санкционирани и на 180 кораба и повече от 150 танкера. Великобритания също наложи нови петролни санкции срещу Русия. Ударен беше и "Лукойл" - засега не като компания, а нейният изпълнителен директор, но това е ясен знак за мнението на САЩ за всички, които си имат работа с петролния гигант. Сред тях е и България, макар че Министерство на енергетиката все още не е мъцнало нито дума по въпроса.
Защо тези санкции са важни? Защото наказват най-вече руските доставки до Индия и Китай - най-големите купувачи на руски суров петрол. Т.нар. "сенчест флот" на страната използваше несанкционирани кораби, които можеха да прескачат съществуващите кораби и да внасят петрол под чужди флагове. Сега почти всички такива съдове са санкционирани и тяхното опериране става изключително трудно. Очакването на експертите е, че никой няма да смее да попадне под вторични американски санкции и че последните щатски действия ще измествят фокуса на доставките на петрол до Индия и Китай от Русия към такъв от Близкия изток, Африка и Америка.
В същото време САЩ готвят и саблен удар по Сърбия и нейните отношения с руските контрагенти. Там ситуацията е още по-тежка, защото държавната петролна компания "НИС" е пълна с официални руски капитали и от думите на самия Александър Вучич става ясно, че ако тези капитали не бъдат елиминирани, то фирмата ще попадне под ударите на финансови, технологични и материални санкции, които вероятно ще я фалират.
"Ще имаме само 45 дни за всички операции, след което санкциите ще влязат в пълна сила", обяви Вучич пред местните медии.
"Газпром" през своята "Газпром нефт" разполага с над 56% от акциите на "НИС" и така реално сръбската компания попадна под вторичните санкции на американците. По-рано Вучич обяви готовността на страната да изкупи руския дял на приблизителна стойност от около 700 милиона евро. Сега той обяви, че ще преговаря с руския президент Владимир Путин как да стане това.
Вучич казва още, че санкциите са "тежки и сериозни" и че ще иска от новата американска администрация да преразледа тяхното действие.
Преди повече от месец пък Щатите санкционираха руската банка "Газпромбанк" - ключът към плащането на руския природен газ в рубли - по указа на Путин от март на 2022 г. Тази банка беше основният инструмент за преминаване на финансовите потоци от природен газ към Европа, а и целия свят, използващ руски природен газ.
Този удар беше толкова премерен, че дори лидери, които обичат да се "отварят" пред глобалната общност като Виктор Орбан и Реджеп Ердоган направиха "пътечка" до Вашингтон докато получат право на временна дерогация от санкциите.
Защо сега?
Логичният възможен отговор е, за да се гарантира, че новата администрация на президента Тръмп няма да бъде улеснена в благосклонността си към президента Путин. Налагането на санкции прави тяхната отмяна изключително трудна без логичен довод защо се прави.
Тръмп няма да има отговор на въпроса - защо улеснявате финансирането на руската военна машина, като отменяте санкции, които притиснат руската хазна до краен предел. Всъщност никой няма да има такъв отговор до прекратяване на военните действия и изтегляне на руските войски отвъд украинска територия.
Освен това - действията на Байдън сега моментално повишиха цените на барел петрол, но докато ценовата трансмисия достигне до американските бензинови колонки, той отдавна ще бъде вече бивш президент. Тоест ще стовари удар по бъдещата администрация, с който Тръмп ще трябва някак да се оправя.
Двупартийната битка в САЩ изглежда продължава и след изборите, но трябва да имаме предвид, че не знаем дали все пак санкциите не са съгласувани с преходния екип на Тръмп. Ако това е вярно, то това би означавало, че за РУсия предстоят тежки времена. Любимите думи на Тръмп са "мита и санкции" и не трябва да забравяме, че именно той започна някои от най-тежките такива режими - например срещу Иран.
"Газпром" обмисля масови съкращения
Заместник-председателят на Управителния съвет на "Газпром" и ръководител на отдела за информационна политика Сергей Куприянов потвърди автентичността на писмо за планирани масови съкращения в централния офис на компанията. Става дума за документ, подготвен от друг заместник-председател на Управителния съвет на "Газпром" - Елена Илюхина, и изпратен до шефа на компанията Алексей Милер. В него Илюхина пише, че "предизвикателствата пред групата "Газпром" изискват намаляване на сроковете за подготовка и вземане на решения, за което е необходимо да се извърши работа по премахване на дублиращи функции, както и на прекомерните бюрократични процеси". За тази цел тя предлага по-специално намаляване на персонала на централния офис от 4,1 хиляди на 2,5 хиляди души.
"Да, документът е автентичен", призна пред "Форбс" Куприянов.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни