С промяна в свой указ от края на март 2022 година за начина, по който европейските потребители на руски газ да се разплащат за него чрез "Газпромбанк", президентът на Русия Владимир Путин е отменил днес това задължение. Причината е, че от 20 декември влизат в сила санкциите на Съединените щати срещу тази банка.
Новият указ предвижда два начина на разплащане.
Единият е "упълномощена банка" да превежда средства в рубли, постъпващи от трети лица с цел разплащане от чуждестранна компания за руски газ. Вторият е вид бартер - задълженията за разплащане за газ да бъдат напълно или частично прекратявани чрез зачитане на насрещни искания на руския доставчик по негова инициатива.
Макар все още да няма конкретна информация за точните промени, то това представлява радикална промяна в начина, по който Русия реагира на санкциите и за пореден път показва колко мощни могат да бъдат американските наказания, ако те поискат да ги реализират.
Припомняме, че САЩ наложиха нови санкции срещу "Газпромбанк" на 21 ноември, тъй като американският президент Джо Байдън предприе допълнителни мерки, за да накаже Москва за инвазията й в Украйна, преди да напусне поста си през януари.
Санкциите не позволяват на контролираната от държавата кредитна институция да извършва нови трансакции, които включват финансовата система на САЩ.
Защо е важно?
Преди седмици агенцията за контрол на външните активи на финансовото министерство на САЩ обяви, че руската банка Газпромбанк ще попадне под ударите на санкциите.
А това е изключително важно, защото именно тази банка до момента беше вратата, през която преминаваха всички плащания на Европа за руския газ, където и колкото той беше доставян на континента. С влизането в сила на санкциите от януари на следващата година, няма да има нито европейска, нито турска или друга банка, която би приела да работи със санкционирана от САЩ руска институция, ако иска да има операции и в западния свят.
Показателно за ефекта на санкциите е, че турските власти вече са започнали разговори със САЩ за освобождаване от санкции, за да могат да продължат да купуват руски газ.
България и "Газпром" вече нямат договор за доставка, след като руснаците едностранно дерогираха контракта след отказ на София да изпълни ултиматум за промяна на начина на плащане.
Този ултиматум между другото предвиждаше да плащаме в рубли именно през Газпромбанк или по-точно да плащаме в долари, но Газпромбанк вътрешно да обръща парите на руския пазар в рубли и плащането да се счита за извършено чак когато рублите постъпят по сметката на "Газпром". Или казано просто - всичко да зависи именно от санкционираната сега банка.
Но и в момента имаме отношения с руската банка, защото страната ни получава транзитни такси, които "Газпром“ плаща за използването на т.нар. Балкански поток, който иначе си е "Турски поток".
Според договора те минават именно през Газпромбанк и са пряко обвързани с плащанията на "Булгартрансгаз" към формалния изпълнител на газопровода - "Аркад", зад който реално стои "Газпром". Спирането на първите плащания ще доведе и до спирането на вторите. А това може да означава и спиране на самия транзит за Сърбия и Унгария.
Тоест в момента под въпрос са приходите ни от транзитни такси и възможността този поток въобще да оперира.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни