"Не може да кажем кой е реалният първи собственик на сградата. Но самият Димитър Кудоглу, който придобива сградата в първите години след Първата световна война, е изключително известен. Той е от най-големите дарители, благодетели в България."

Това разказа тази сутрин пред бТВ експерт от местния Регионален исторически музей в Пловдив, след като вчера там пламна сграда - паметник на културата.

Вътре след пожара бе открит загинал 72-годишен обитател.

Пожарът не е унищожил значима част от постройката.

Но самата й история, както и тази на обитателите, е интересна.

По данни от стари снимки, красивата къща около 1905 - 1906 г. вече е съществувала. 

Самият Димитър Петров Кудоглу (1862 - 1940) няма преки наследници и е наследен от племениците си, стана ясно от думите на Видин Сукарев от РИМ-Пловдив. По тази линия къщата става известна и като "дома на д-р Братанов" - по името на виден зет във фамилията. 

Кудоглу дарява много средств както в Пловдив, така и на наионални институции в София - като Българския червен кръст, Българската академия на науките. Най-известното му дарение е Домът на народното здраве и благотворителността в Града на тепетата, припомни историкът. Това здание е съборено при комунистическия режим - преди повече от 50 години. Иначе е било съвсем близо до горялата сега къща.

Прокуратурата разследва, но казус с пожара едва ли има, тъй като видимо е съвсем "рехав" - горял е един апартамент на последния, 4-и етаж на къщата.

В Плодив обаче темата е болезнена след затриването на историческия Тютюнев град - част от паметта на града, станало възможно именно след огромен пожар. За него бе обвинен единствено един клошар.

Иначе сградата е паметник на културата от местно значение, т.е. - не е с най-съществения държавен статут, припомни историкът. През 2016 г. е реставрирана след становище и по проект на Националния фонд за недвижимо културно наследство.

Тя се намира на централния площад и много сцени и събития от новата и най-нова история на Пловдив са преминали покрай нея, заключи Сукарев.