"Така наречената „златна акция“, която притежава българската държава, в момента не осигурява реални права за защита на интересите на страната при евентуална продажба на рафинерията. Единствената гаранция и най-правилното стратегическо решение е българската държава да придобие временно или за постоянно обратно собствеността върху този актив.
Това би могло да се постигне чрез пряка намеса на държавата в процеса на смяна на собствеността, използвайки правото на първа опция от стратегически съображения за контрол върху критичната инфраструктура и стратегическите активи при реална военна опасност."
Това пише в специален призив към властта, публикуван от неправителствената организация "Български енергиен и минен форум", бившият посланик в Москва и енергиен експерт Илиян Василев, бившият министър на отбраната Бойко Ноев и икономистът Евгений Кънев.
Според тях процесът по смяната на собсвеността на най-големия индустриален актив в България – рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“ – "е обект на ескалиращи ограничения и санкции. Това е пряк резултат от военната агресия на Кремъл срещу Украйна."
"Процесът по промяна на собствеността на рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“ АД и „Лукойл България“ АД е в ход от повече от година, но в значителна степен остава извън контрола на българската държава. Това създава потенциална опасност от нарастващи и взаимосвързани рискове – както по отношение на фискалните и икономическите последствия, така и във връзка с възможността собствеността и управлението на този стратегически актив да се използват за оказване на негативно влияние върху суверенитета и сигурността на страната. Съществува и риск от въздействие върху способността на България да изпълнява своите ангажименти като съюзник в ЕС и НАТО", пишат още в писмото си авторите.
По думите им компаниите, които сега са сочени за купувачи, носят собствени национални интереси и специфични рискове.
"Колкото и да се разчита, че при избора на купувач българската държава ще има възможност за контрол чрез законови процедури или регулаторни механизми, няма гаранция, че въпросните купувачи, които имат и конкурентни интереси в региона, няма да поставят своите национални приоритети над интересите на България. Необходими са гаранции, че тези стратегически активи няма да попаднат в ръцете на купувачи, носещи допълнителен и труден за управление политически риск."
Авторите твърдят, че отношението към към промяната на собствеността на активите на „Лукойл“ в България като към обикновена покупко-продажба между частни лица е абсолютно недопустимо.
"Не може за продавача и за кандидат-купувачите това да бъде висок политически въпрос с геополитическо значение, а българските власти да се примиряват с ролята на безмълвни наблюдатели. Нефтохим Бургас на е лафка. Това би било не просто абдикиране от отговорността за защита на обществения интерес. Такава позиция е пряка заплаха за националната сигурност на страната."
Според експертите страната е напълно способна да осигури финансиране на сделката и да осигури професионален мениджмънт на рафинерията, който да гарантира ефективно управление и много по-добри финансови резултати за държавния бюджет.
"Българската държава е в състояние да осигури безпрепятственото функциониране на рафинерията и последващо привличане на стратегически инвеститор, ако това е целесъобразно. Във всеки случай обаче е от ключово значение държавата незабавно да възстанови контрола върху критичната инфраструктура, включително нефтопроводите, продуктопроводите и складовите бази.
Призоваваме Народното събрание на Република България да приеме решения със силата на закон, с които да задължи правителството да предприеме незабавни мерки за защита на националния интерес още преди да са направени практически стъпки за промяна на собствеността на рафинерията „Лукойл Нефтохим Бургас“ и на критичната инфраструктура в „Лукойл България“ АД. Само по този начин може да бъде гарантиран стратегическият национален интерес на България във все по-трудно предсказуеми времена", завършва писмото.
Клуб Z се свърза с един от авторите на писмото - Илиян Василев, който обясни какво имат предвид експертите. По думите му, държавата няма интерес от дългосрочно управление на активите на рафинерията, но е жизненоважно поне временно да влезе в управлението, за да контролира процеса по смяна на собсвеността. След това може да участва в продажбата на своите дялове. За целта София може да търси контролен пакет в рафинерията от "около 29% например".
Още по темата
- Дянков: Собственикът и главният изпълнителен директор на рафинерията "Лукойл" в Бургас са санкционирани от САЩ
- Блинкън: Москва ще сподели с Пхенян напреднали космически и сателитни технологии
- Олиото надолу, хлябът и яйцата - нагоре... Къде и какво трябва да гледаме в магазините
- ДЕНЯТ В НЯКОЛКО РЕДА: "стани да седна" и "Лукойл" на тезгяха
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни