След партиите на Татяна Дончева и Велизар Енчев, ще напусне ли и "Изправи се, България" на Мая Манолова коалицията с БСП, ще реши Националната конференция на партията. Но това може и да не се случи, ако Столетницата се ангажира със списък от законопроекти и "червени линии", една от които е т.нар. санитарен кордон срещу Делян Пеевски, който изпадна от управленското споразумение между ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ".
Такава заявка даде Манолова в сутрешния блок на БНТ.
Както Клуб Z писа, тя, както и лидерът на "Българска пролет" Велизар Енчев, гласуваха "против" на коалиционното заседание на БСП-Обединена левица за влизане в управление с ГЕРБ. Тогава Манолова определи решението на БСП да се слее с ГЕРБ като "целувка на смъртта". Лидерката на "Движение 21" Татяна Дончева пък изобщо не бе поканена на съвета заради конфликт с временния лидер на Столетницата, сега вицепремиер - Атанас Зафиров, който не одобрявал медийните й изяви. Дончева също бе против коалирането.
Така тази седмица, след гласуването на правителството с БСП в него, от "Българска пролет" и "Движение 21" обявиха, че са подали заявление за напускане на лявото обединение. Очакваше се и реакцията на "Изправи се, БГ".
"Това може да бъде началото на края. Сладка смърт с целувка и с 4 министерства, но смърт. Аз нямам място в такова управление. Няма как от протестите да се окажа в една стая с тези, които биеха. Все пак тряба да остане някой, който да не предаде хората от протестите. Ако партията беше еднолична фирма, досега да съм излязла, но ще имаме Национална конференция", заяви Манолова тази сутрин.
И отправи предизвикателство към социалистите:
"Няма да участваме в разпределението на баницата, няма да носим CV-та. Ще отнесем 7 червени линии."
След което изброи част от тях: мораториум върху цеата на тока и водата, "санитарният кордон" около Пеевски, отмяна на решението за продажба на реакторите за неосъществената АЕЦ "Белене" на Украйна, нулева ДДС ставка за хляба, реставрация на Паметника на съветската адмия (по-известен като МОЧА) и др.
От партията й са изготвили и седем законопроекта, които ще дадат на БСП - за частния фалит, за "връзване на ръцете на мобилните оператори", за таван на банковите такси и др.
На въпрос това шантажиране за оставане в коалицията ли е, Манолова отвърна така:
"БСП да докаже на своите избиратели, че работи за тях, а не за постове - това не е шантаж."
Интересно е да се проследи каква ще е реакцията на БСП, тъй като изброените от Манолова "червени линии" и законодателни инициативи са част от обещанията на партията пред избирателите й. Преди ден Деница Сачева от ГЕРБ обяви в национален ефир, че няма как социалните искания на БСП по отношение на данъците да бъдат одобрени - поне не и в рамките на тази година.
Още по темата
- ДПС-Доган иска законодателни гаранции да не бъде мачкано и малтретирано от Пеевски
- Пеевски, "Niki и Kiki", "соросоидният модел" и "моделът на жълтениите"
- Известният от насилието над протестиращи Ивайло Иванов се връща в МВР като началник на кабинета на министъра
- Лъжа или истина: с кого говорят Петков и Денков? С Пеевски?
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни