Доналд Тръмп ще положи клетва като президент от 19 часа българско време. Инаугурацията ще се състои в Капитолия на САЩ в нарушение на традицията поради рекордно ниските температури. 

Очаква се да присъстват всичките 535 представители и сенатори от Конгреса, деветимата членове на Върховния съд, членове на кабинета на президента Джо Байдън и номинирани кандидати на Тръмп, чуждестранни посланици, както и четиримата други живи президенти — Бил Клинтън, Джордж Буш-младши, Барак Обама и Джо Байдън. Измежду живите първи дами ще отсъства само Мишел Обама. Интерес предизвиква и липсата на дългогодишната лидерка на демократите в Камарата на представителите Нанси Пелоси.

Сред гостите ще е и вицепрезидентката Камала Харис, която се изправи срещу Тръмп на изборите през 2024 г.

Чуждестранни лидери

На церемонията по встъпване в длъжност, която изначално е възприемана като вътрешнополитическо събитие, ще присъстват чуждестранни лидери. Сред поканените са консервативната министър-председателка на Италия Джорджа Мелони и популисткият президент на Аржентина Хавиер Милей. Си Цзинпин предпочете да изпрати на церемонията китайския вицепрезидент Хан Джън. Унгарският министър-председател Виктор Орбан също бе поканен, но от кабинета му посочиха, че премиерът няма да може да присъства.

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен не е поканена, ЕС ще бъде представен от своята посланичка във Вашингтон Йовита Нелюпшиене.  На церемонията ще присъстват множество крайнодесни лидери, които често влизат в конфликт с Брюксел - британецът Найджъл Фараж, французинът Ерик Земур, белгиецът Том Ван Грикен и бившият полски премиер Матеуш Моравецки. Любопитно е, че покана не са получили Марин Льо Пен и протежето й от Националния сбор Жордан Бардела),

Покана е получила лидерката на "Алтернатива за Германия" Алис Вайдел, но вместо нея ще присъства другата ръководна фигура в прокремълската партия - Тино Хрупала. Места са запазени и за други крайнодесни лидери - Сантяго Абаскал (испанската "Вокс") и Андре Вентура (португалската "Шега").

Технологични милиардери

Сред присъстващите бихме могли да обособим групата на технологичните милиардери - Марк Зукърбърг от Meta, Джеф Безос от Amazon, Илон Мъск от Tesla, Тим Кук от Apple, Шу Зи Чу от TikTok и Сундар Пичай от Google. Някои от тези компании направиха щедри дарения към фонда за встъпването в длъжност на Тръмп, който събра рекордните над 170 млн. долара.

Силициевата долина реагира по-предпазливо на предишната победа на Тръмп на изборите през 2016 г. Сега позицията на лидерите в сферата на технологиите изглежда променена. Причина за това е желанието им да си спечелят място на масата за преговори, когато става въпрос за технологичните регулации и митата, смятат експерти.

Българската следа - без политици

По данни на неправителствената организация Български конгрес на САЩ 8 българи са потвърдили присъствието си на церемонията по встъпване в длъжност на Тръмп, предаде 24 часа:

  • Доц. Георги Николов – ръководител на катедра „Регионално развитие" в УНСС и директор на Института за следдипломна квалификация.
  • Гл. ас. д-р Екатерина Богомилова – директор на международна магистърска програма „Ядрена сигурност" и преподавател в катедра „Национална и регионална сигурност" в УНСС.
  • Д-р Боян Сеченски – ядрен инженер, първият ръководител на представителството на „Уестингхаус" в България, понастоящем програмен мениджър в „Уестингхаус" – Питсбърг, Пенсилвания.
  • Валентин Милушев – депутат от ГЕРБ в 51-вото Народно събрание.
  • Венелин Димитров – основател и главен изпълнителен директор на софтуерната компания „Софт Груп".
  • Надя Маринова – основател и главен изпълнителен директор на b2b Media.
  • Пийт Кристофърсън (Пламен Кръстев) – президент на Българския Конгрес на САЩ.
  • Проф. д-р Гергана Йорданова – вицепрезидент на Българския Конгрес на САЩ.

Това вероятно не е изчерпателен списък с присътващите ни сънародници на инаугурацията. Смята се, че покани са получили икономистът Стоян Денчев и новият шеф на "Галъп" Борислав Цеков.

Няма доказателства подобна чест да е оказвана на български политици, противно на твърденията на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов и президента Румен Радев. 

"Мъдрият български народ е казал "по-добре късно, отколкото никога". Благодаря за поканата, но едва ли ще успея от днес, 15:06 ч., за утре в 7 ч. сутринта. Просто от Варна до Вашингтон е малко сложно придвижването за толкова кратко време. Успех на Доналд Тръмп в управлението на САЩ! Милиони хора гледат към него с надежда за нормализация на международните отношения, а светът като цяло си отдъхна с облекчение след победата му на изборите!", заяви Костадинов във "Фейсбук".

"Имам покана, но аз самият не мога да отида на това събитие. Знаете, че американската страна и Белият дом не кани чужди гости на инаугурация. Такива покани идват от сенатори, идват от различни сдружения, но за нас е много по-важно ние да развиваме отношенията си със САЩ, нашият стратегически партньор и съюзник, на всички нива. Аз мисля, че ние ще продължим да работим в тази посока", подчерта българският държавен глава пред журналисти в Банско.

Изявленията им предизвикаха подигравки в социалните мрежи. Публикацията на Костадинов бе придружена от снимка от предполагаемата покана, на която става ясно, че той е допуснат до т.нар. viewing party - ако все пак бе преминал разстоянието от Варна до Вашингтон за необходимото време, той щеше да гледа церемонията и парада на живо... по телевизията, в специално определената за това хокейна зала на Capital One Arena, която се намира на 3 км от Капитолия.

Борислав Цеков пък публикува на страницата си във "Фейсбук" снимка на поканата и директно обвини Радев в лъжа:

"Това е лъжа. Няма покана. Ако има такава - от официалните покани, като тази, която аз имам и показах във фб, нека я покаже. Аз твърдя, че няма такава покана. Така изглеждат официалните покани - както съм публикувал в моята страница. Неговата къде е?  Имам и неофициална информация от нашето Външно, че по линия на държавния протокол няма покана за него. И са глупости приказките му, че Сенатът и разни сдружения били канели. Можеха ведомствените му чиновници, които му подават репликите, поне да се запознаят с реда и организацията на поканване за инагурацията. Излагащо за държавата е, че се приказват такива глупости от президента. В чужбина четат", написа Цеков.