"Атаките на Комисията за защита на потребителите срещу мобилните оператори са абсурдни, безпочвени и правно необосновани".
Това заявяват в безпрецедентно остро писмо от Алиансът на технологичната индустрия, включващ телеком операторите, коментирайки вчерашното прессъобщение от КЗП, с което шефката Мария Филипова поиска отнемането на лицензите им.
Така войната между новата шефка на КЗП и телекомите поема в съвсем нова посока и изглежда, че няма да приключи преди един от двамата опоненти "да падне" пръв.
Филипова е отскоро на поста и преди няколко седмици обяви, че разследва операторите за нелоялно търговско поведение. Причината тогава бе съобщение до потребителите, че цените на абонаментните услуги се вдигат с 2 лв. Последва ответна реакция от компаниите, които я обвиниха в тенденциозно поведение и припомниха, че КЗП няма право да контролира ценовата политика по двустранни договори.
Вчера тя заяви, че иска отнемане на лицензите им и че експлоатират икономически своите абонати.
Според технологичния алианс с предложението си са отнемане на лицензи КЗП предлага на практика българските потребители да останат без мобилни услуги и интернет свързаност.
"Внушенията за "системни нарушения" са необосновани и противоречат на истината. Тази безпрецедентна атака срещу телекомуникационния сектор подкопава икономиката, националната сигурност и международната репутация на България", се посочва в позиция та Алианса на технологичната индустрия (АТИ).
Според организацията изявлението на КЗП от 20 януари 2025 г. e не само лишено от обективност и правна аргументация, но и изпраща тревожен сигнал към чуждестранните инвеститори и стратегическите партньори на България.
"Нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор е безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната", смятат представителите на технологичния сектор.
И излизат с контраобвинения към КЗП:
"Още по-абсурдно е, че докато КЗП атакува операторите с недоказани обвинения, реалните проблеми на потребителите – измами и недостатъчна регулация на неконтролирани дигитални платформи – остават извън нейното внимание. Това поставя под съмнение компетентността и истинските мотиви за действията на комисията", посочва се в становището на АТИ.
Алиансът призовава за "незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение на КЗП". Организацията също така настоява за регулаторна стабилност, експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители.
"Отговорните институции трябва ясно да заявят, че българската държава няма да толерира популистки действия, които поставят под риск цифровата свързаност, икономиката и националната сигурност", завършва позицията на технологичния бизнес.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни