Първият приоритет на ЕС по отношение на САЩ ще бъде ранното ангажиране, обсъждането на общите интереси и готовността за преговори.

Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в речта си пред годишния Световен икономически форум в швейцарския курорт Давос.

Тя не спомена нито веднъж името на президента Доналд Тръмп, който встъпи в длъжност вчера. Но бе ясно, че отношенията със САЩ в голяма степен ще бъдат съобразени с неговите действия.

„Ще бъдем прагматични, но винаги ще отстояваме нашите принципи. Да защитаваме нашите интереси и да държим на ценностите ни – това е европейският път“, изтъкна Фон дер Лайен.

Тя припомни, че няма други икономики, които да са интегрирани като американската и европейската:

„За европейски компании в САЩ работят 3,5 милиона американци. Още 1 милион американски работни места зависят пряко от търговията с Европа. Цели вериги на доставки се простират през Атлантика. Един американски самолет, например, е построен с контролни системи и въглеродни фибри от Европа. А американски лекарства се произвеждат с химически вещества и лабораторни инструменти от нашата страна на Атлантика. Същевременно Европа внася два пъти повече цифрови услуги от САЩ, отколкото от целия Азиатско-тихоокеански регион. От всички американски активи в чужбина две трети са в Европа. И САЩ осигуряват над 50 на сто от нашия втечнен природен газ. Търговският ни обмен в евро е 1,5 трилиона, което е 30 на сто от глобалната търговия."

ЕС трябва да превключи на друга скорост, ако иска да запази устойчив растежа си през следващата четвърт на XXI век, допълни Фон дер Лайен. Именно по тази причина тя поискала от бившия шеф на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги да изготви своя доклад за конкурентоспособността на Европа.

Идната седмица Комисията ще представи пътна карта за работа по това направление през следващите пет години. Фокусът ще бъде повишаване на производителността чрез премахване на пропастта в иновациите.

„Съвместен план за декарбонизация и конкурентоспособност. Продоляване на недостига в уменията и трудовата заетост и премахване на червените линии. Това е стратегия растежът да стане по-бърз, по-чист и по-справедлив, като бъде гарантирано, че всички европейци могат да се облагодетелстват от технологичните промени“, каза Фон дер Лайен.

Тя очерта трите основи на стратегията.

1. Всеобхватен и ликвиден съюз на капиталовите пазари. Спестяванията на домакинствата в ЕС възлизат на почти 1,4 трилиона евро, докато тези в САЩ са малко над 800 милиарда евро. Европейските компании обаче са затруднени в набирането на необходимите им пари. Причината е фрагментираният европейски капиталов пазар. А това праща парите отвъд океана. Над 300 милиарда евро от спестяванията на домакинствата в ЕС биват инвестирани всяка година зад граница. Това е главната причина да бъде забавен растежът на стартиращите технологични предприятия и пречка пред сектора на иновативните чисти технологии. На ЕС не му липсва капитал. Липсва му ефективен капиталов пазар, превръщащ спестяванията в инвестиции;

2. Улесняване на бизнеса в цяла Европа. Прекалено много талантливи хора напускат ЕС, защото е по-лесно компаниите им да растат където и да било другаде. Прекалено много компании пък намаляват инвестициите в ЕС поради безсмислените червени линии. Ще бъдат въведени големи облекчения за устойчивото финансиране. Ще бъде създадена благоприятна почва за малките и средни предприятия (МСП), за да могат те да увеличат способността си да изграждат, произвеждат и въвеждат иновации в Европа. Същевременно все още компаниите са изправени срещу 27 национални законодателства. ЕК ще предложи на иновативните компании да работят в цялата Общност с единни правила. Това е т.нар. 28-и режим.

3. Енергетиката. Преди войната в Украйна ЕС внасяше от Русия 45 на сто от газа и 50 на сто от въглищата. Енергетиката изглеждаше евтина, но направи ЕС уязвим за изнудване. Когато Путин прати танковете в Украйна, той спря доставките на газ за Европа. В замяна ЕС съществено намали зависимостта си от изкопаемите руски горива. Вносът на газ от Русия намаля със 75 на сто. Сега ЕС внася оттам едва 3 на сто от петрола и изобщо не внася въглища. Свободата обаче имаше своята цена. Домакинствата и бизнеса се сблъскаха с главоломен скот на цените и много от тях тепърва ще плащат сметките. Отговорът в средносрочен план е чистата енергия. Тя е евтина, създава добри работни места и засилва енергийната независимост на ЕС. Европа вече генерира ток от вятърна и слънчева енергия повече, отколкото от всички изкопаеми горива, взети заедно.

„Не само трябва да продължим да диверсифицираме нашите енергийни доставки и да увеличаваме чистите източници на генериране от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), а в някои страни – и от атомната енергия. Трябва да инвестираме в технологии от следващо поколение за чиста енергия като синтеза, геотермалните инсталации и твърдотелните батерии“, каза Урсула фон дер Лайен.

Тя допълни, че трябва да бъдат мобилизирани повече частни капитали за модернизирането на електрическите мрежи и инфраструктурата на хранилищата. Всичко това ще бъде част от нов план, който Европейската комисия ще представи през февруари.