Полският премиер Доналд Туск поиска да се работи за Велика Европа.
Страните членки на ЕС трябва да харчат до 5 на сто от своя БВП за сигурност и отбрана.
Енергията е поскъпнала главоломно заради някои европейски директиви и трябва да бъде три пъти по-евтина.
Това заяви през Европейския парламент в Страсбург Туск. Той представи приоритетите на полското ротационно председателство на Съвета на ЕС.
„Европа още не е загинала.“
Така Туск започна речта си, като перифразира първата строфа от полския химн. Той гласи: „Полша още не е загинала“.
Тръмп – съюзник, а не враг
Полският премиер изложи и вижданията си за управлението на Доналд Тръмп в САЩ и ефекта му върху Стария континент:
„Ако смятаме, че промяната на американската администрация е скок в неизвестното, не забравяйте, че Европа никога не се е страхувала да скочи в неизвестното. Това, което се случва сега, не е заплаха за Европа, а ни дава огромния шанс да работим за своята конкурентоспособност. Президентът Тръмп твърди, че трябва сами да поемем отговорността за нашата собствена сигурност. Всъщност единствено съюзникът ще пожелае на своя съюзник да стане по-силен. Това казваме ние в Полша.“
В Европа не трябва да се отвращават от изявленията, идващи отвъд Атлантика, смята Туск. И цитира американския президент Джон Кенеди: „Нека не мислим какво може да направи Европа за нашата сигурност.“
И призова:
„Нека и ние не питаме какво Америка може да направи за нашата сигурност. Нека се запитаме какво ние можем да направим за собствената ни сигурност.“
Доналд Туск изрази съжаление, че някои в Европа са силно впечатлени от потенциала на Русия. Всъщност те трябва да вярват в собствения потенциал на Стария континент.
„Ние сме равни на великите световни сили. Трябва просто да го повярваме“, настоя той.
В момента Европа не може да си позволи да пести от своята сигурност и би трябвало да харчи до 5 на сто от БВП за отбрана, продължи Туск. И даде за пример своята страна, която заделя вече почти толкова.
„Нека спрем с традиционното мислене. Нямаме избор, ако Европа иска да оцелее. Не съм милитарист, но със сигурност Полша не иска повторение от войната“, изтъкна премиерът.
Но увери евродепутатите, че това няма да бъде завинаги. Сега обаче е моментът да бъде направено.
Чрез дерегулации – към по-евтина енергия
Един от големите проблеми на Европа е скъпата енергия. И затова трябва да има дерегулации.
„Превърнете този мандат в мандат на делегулацията. Забравете рутината. Не трябва просто да четем докладите „Драги“ и други, а да действаме. Може би трябва да променим с ваша помощ начина на действие и най-сетне бюрокрацията в Европа да намалее. От това ще зависи нашата конкурентоспособност и енергийна сигурност“, обърна се Туск към депутатоите в залата.
По думите му независимостта на Европа зависи от нейната енергийна автономност.
„Нека не мислим в категории като „Когато войната като свърши, ще живеем както преди“. Такъв подход вече доведе веднъж до война. Необходими са конкретни действия. Нека признаем, честно, че някои европейски директиви и регламенти доведоха до това енергийните цени в някои страни членки да стигнат непосилни нива. Ако искаме да сме конкурентоспособни спрямо американци и китайци, трябва да имаме три пъти по-евтина енергия“, категоричен бе премиерът на Полша.
И допълни, че трябва да бъдат разгледани всички регулаторни документи, включително за Зеделия пакт. Те трябва да бъдат променени в посока, недопускаща все по-високи цени. Поскъпването може да разклати не едно демократично правителство.
Накрая Туск се върна на въпроса за сигурността. И заяви, че е необходима обща европейска противовъздушна отбрана:
„Знам, че някои страни не искат да влагат средства в общата европейска отбрана. Някои се опасяват от нови кредити. Но ще кажа открито – не говорим за собствените, а за общите интереси, как ще работим за гарантиране на общоевропейската отбрана. Тя няма алтернатива. Европа трябва да бъде в състояние да се брани. А това означава европейски разходи.“
Доналд Туск завърши речта си отново с цитат – на сънародника си папа Йоан Павел II, призовал в годините на комунизма поляците да не се страхуват.
„Бъдещето е във вашите ръце, а не на руснаци, американци или китайци. Можем да говорим за проекта „Велика Европа“. Тя е била, е и ще бъде винаги велика“, заключи той.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни