Европейската комисия и властите в Берлин ще проведат стрес тест с участието на много големи онлайн платформи като подготовка за предсрочните парламентарни избори в Германия, насрочени за 23 февруари.

Това съобщи говорителят на Европейската комисия Тома Рение.

В стрес теста ще участват Microsoft, TokTok, LinkedIn, Google, Snapchat, Meta и X. Той ще се проведе на 31 януари.

Вчера ЕК участва в кръгла маса в Берлин със същите компании, както и с германския координатор за цифровите услуги.

Разликата между двата формата е, че при стрес теста се преминава през потенциални сценарии, уточни Тома Рение. Това ще става съгласно Законодателния акт за цифровите услуги (ЗАЦУ). Целта е да се провери как платформите ще реагират на различните специфични сценарии.

Процедурите не са необичайни, те са правени и в миналото, допълни говорителят. За последно стрес тест е проведен преди изборите за Европейски парламент на 9 юни 2024 г. По думите на Рение той е бил доста успешен.

Обикновено такива тестове се извършват между 6 седмици и един месец преди съответния вот.

Комисията иска да се убеди, че платформите ще направят всичко, за да избегнат манипулациите на вота, потвърди Тома Рение. На предишните кръгли маси в ЕК са получавали информация, че платформите са наясно, че има избори и ще гарантират, че са предприели необходимите мерки, за да бъдат изборите свободни, честни и всичко да бъде в ръцете на гражданите.

„Напълно сме наясно, че изборите са национален въпрос и са от национална компетенция. Със ЗАЦУ искаме само да знаем дали платформите оценяват и  смекчават потенциалните заплахи, включително тези за изборния процес и гражданския дискурс“, категоричен бе говорителят.

Онлайн платформите са подложени на сериозно наблюдение след първия тур на президентските избори в Румъния, състоял се на 24 ноември 2024 г. Те бяха анулирани, след като стана ясно, че изненадващият победител Калин Джорджеску е нарушил законите, като е набрал огромни суми чрез платформата TikTok.