Неприятелско е от страна на Дания, че не ни дава Гренландия.

Това обяви американският президент Доналд Тръмп, който изрази увереност, че страната му ще получи контрол над територията.

"Мисля, че ще го имаме", каза той пред репортери в президентския самолет в събота, добавяйки, че жителите на 57-хилядния остров "искат да бъдат с нас".

Коментарите му идват след съобщения на европейски дипломатически източници пред "Файненшъл таймс", че датската премиерка Мете Фредериксен е настояла, че Гренландия не е за продан в телефонен разговор с президента миналата седмица. Запознатите лица твърдят, че до този момент Копенхаген не е възприемал насериозно заплахите на Тръмп, че ще поеме контрол над острова на всяка цена, включително и чрез военна инвазия.

Един от източниците представи състоянието на датското правителство като "пълен шок". Според бивш датски служител "това беше много тежък разговор", по време на който Тръмп "заплаши с конкретни икономически мерки - като целеви мита", ако Дания не се съгласи доброволно да се раздели с територията.

Тръмп изтъкна перспективата за закупуване на огромната арктическа територия по време на първия си мандат през 2019 г. и каза, че американският контрол над Гренландия е "абсолютна необходимост" за международната сигурност.

"Мисля, че хората искат да бъдат с нас. Наистина не знам какви претенции има Дания към това, но би било много неприятелски акт, ако не позволят това да се случи, защото става дума за защитата на свободния свят", обяви той. "Мисля, че Гренландия ще получим, защото това е свързано със свободата на света", продължи Тръмп. "Това няма нищо общо със Съединените щати, освен че ние сме тези, които могат да осигурят свободата. Те не могат".

Премиерът на Гренландия Муте Егеде подчерта, че използването на земята на територията е "работа на Гренландия", въпреки че изрази желание да работи в по-тясно сътрудничество със САЩ в сферите на отбраната и минното дело.

Гренландия се намира на най-краткия път от Северна Америка до Европа, което я прави стратегически важна за САЩ. Освен това е дом на голямо американско космическо съоръжение. През последните години има повишен интерес към природните ресурси на Гренландия, включително добива на уран и желязо.

Иска ли Гренландия независимост или да стане част от САЩ?

През последните няколко десетилетия амбициите на гренландци за независимост от Дания растат. През 2008 г. гражданите на острова гласуват в референдум за по-широка автономност от датските власти - допитване, което получава 75% подкрепа. В резултат на него местните власти взимат под свой контрол полицията, бреговата охрана и съдебната власт. Официалният език се променя от датски на гренландски година по-късно.

Като част от тези законови промени Гренландия си запазва правото да обяви пълна независимост - но тя трябва да бъде одобрена на референдум сред местните и с гласуване на датския парламент. Отделно от това, на базата на международното право, като бивша колония островът може да обяви независимост и напълно едностранно.

Различни изследвания през годините сочат, че гренландците не са уверени в независимостта като най-доброто решение. От една страна през 2016 г. 64% обявяват, че искат пълна автономия, но година по-късно 78% са против независимостта, ако това означава по-нисък стандарт на живот - което се очаква при загуба на близките отношения с Дания. През 2019 г. 67,8% от гренландците подкрепят независимост "някъде в следващите две десетилетия". 

Но твърдението на Тръмп, че хората на Гренландия "искат да бъдат с нас", е изненада за някои от жителите на острова, интервюирани от Би Би Си. Капитан на рибарска лодка в селището Каписилит обясни пред британската медия, че Тръмп е "добре дошъл да посети" острова, но изтъкна, че "Гренландия принадлежи на гренландците". Духовният лидер на местната църква Каалирак Рингстед отсече, че езикът на Тръмп е "неприемлив", добавяйки, че "Гренландия не е за продан".

На какво се базира това твърдение, все пак? През януари тази година американска социологическа агенция - Patriot Pollin - прави допитване до 416 гренландци, от които 57,3% подкрепя островът им да се присъедини към САЩ, а едва 37,4% са против. Изследването обаче не разкрива конкретните въпроси, как са подбрани респондентите, нито каква е статистическата грешка - а както е известно, подобни изследвания обикновено изискват над 1000 участници, за да бъдат валидни. За капак на всичко собственикът на агенцията е свързан с Републиканската партия.

Как Тръмп неумишлено втвърди съюза между Дания и Гренландия

Премиерът Егеде представя независимостта на Гренландия като един от основните приоритети на кабинета му. В новодишното си обръщение той дори намекна, че референдум за напускане може да бъде организиран редом с редовните парламентарни избори на територията, които ще се проведат на 6 април.

Независимостта се затвърди като основна предизборна тема, особено след като на брифинг на 8 януари Тръмп отказа да изключи употребата на сила за поемането на контрол над територията. В тона на Егеде обаче настъпи промяна.

На 10 януари датската премиерка Фредериксен и гренландският й колега проведоха съвместна пресконференция след продължителен разговор на четири очи. Най-много внимание след нея се обърна на изявлението на Егеде, че "Гренландия принадлежи на гренландския народ", а не Дания или САЩ. Но по същество и двамата лидери изтъкнаха, че темата на разговора е подобряването на партньорството - Егеде, например, акцентира върху необходимостта при срещите му с чуждестранни лидери да не се налага да присъства посланика на Дания. Фредериксен пък обеща, че Копенхаген ще увеличи инвестициите в развитието на инфраструктурата на Гренландия.

"Съгласни сме да продължим по този път, за да постигнем още по-равностойно сътрудничество", подчерта премиерката на Дания.

За референдум на 6 април не стана дума. Така с известна доза увереност може да се предположи, че думите на Тръмп са спомогнали за затвърждаването на връзките между Нуук и Копенхаген.