САЩ няма да налагат санкции и мита на Колумбия, след като южноамериканската страна се съгласи да приеме депортирани мигранти от САЩ, заяви в изявление говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс и БТА.

Левит подчерта, че "правителството на Колумбия се е съгласило с всички условия на президента Доналд Тръмп, включително с неограниченото приемане на всички нелегални чужденци от Колумбия, върнати от САЩ, включително с американски военни самолети, без ограничения или забавяне".

По-рано колумбийският президент Густаво Петро отказа да приеме два военни самолета на САЩ, пренасящи колумбийски нелегални мигранти, като отправи призив към съгражданите му да се подхожда с "достойнство". За него проблематичен елемент бе употребата на военни самолети за експулсиране, което действително не е обичайна практика на американското правителство. Що се отнася до призива на Петро за третиране с "достойнство", още преди него бразилският му колега Лула да Силва изрази възмущение, че в страната му са били върнати мигранти с белезници

Тръмп светкавично реагира на отказа на Петро, като нареди на администрацията си да въведе 25% мита на всички стоки от Колумбия, които след седмица да бъдат увеличени до 50% (любопитно е, че обичайната причина на американсия президент да наложи протекционистичната мярка е адресирането на търговския дефицит на страната му спрямо засегнатите субекти. Колумбия е сред по-малкото на брой държави, с които Америка поддържа положителен търговски баланс - бел. ред.). Заедно с митата републиканецът наложи визови ограничения на колумбийски служители и засилени митнически проверки на стоката от страната.

Първоначалната реакция на колумбийския държавен глава бе да заплаши САЩ с ответни мерки. Часове по-късно обаче стана ясно, че между Вашингтон и Богота е постигната договорка. Левит обясни, че указите за митата ще бъдат "държани в резерв и няма да бъдат подписани". Но Тръмп ще запази визовите ограничения и засилените митнически проверки на стоките от Колумбия, "докато не се върне успешно първият самолет с депортирани колумбийски граждани".

Сблъсъкът между Вашингтон и Богота възроди опасенията за търговската политика на Тръмп и доведе и до поевтиняване на мексиканското песо, отбелязва Ройтерс. Валутата, която е една от най-ликвидните в световен мащаб, се търгуваше на ниво 20,4630 песо за долар, което представляваше спад от 1% спрямо референтната цена на Лондонската борсова група в петък.