Украинският президент Володимир Зеленски даде вчера в Киев интервю за Асошиейтед прес в ключов момент от почти тригодишната война срещу пълномащабното нахлуване на Русия, съобщи АП.

Агенцията отбелязва, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е обещал да сложи край на войната в рамките на шест месеца след встъпването си в длъжност, но позициите на двете страни са доста далече една от друга и не е ясно как може да бъде осъществено споразумение за прекратяване на огъня.

Междувременно украинските войски продължават да губят територии в Източна Украйна, а страната е изправена пред почти ежедневни руски атаки, насочени срещу жилищни сгради и инфраструктура, което поражда опасения, че руският президент Владимир Путин предпочита да не рискува, защото вярва, че ще победи във войната.

Зеленски каза, че разговорите между САЩ и Русия за войната в неговата страна, които изключват Украйна, биха били "опасни" и той се стреми към повече комуникация между администрацията на президента Тръмп и Киев. Забележките му бяха в отговор на коментарите на Тръмп от петък, който заяви, че американски и руски официални лица "вече разговарят" за прекратяване на войната.

Тръмп обяви, че администрацията му е провела "много сериозни" разговори с Русия, но не съобщи подробности. Зеленски заяви, че екипът му е в контакт с администрацията на Тръмп, но тези дискусии са на "общо ниво" и той смята, че скоро ще се проведат лични срещи за разработване на по-подробни споразумения.

Планираното посещение на специалния пратеник на Тръмп за Русия и Украйна Кийт Келог бе отложено. Зеленски каза, че то ще бъде пренасрочено. Той също така заяви, че с Тръмп са обсъдили среща за разработване на план за споразумение за прекратяване на огъня. Президентът на Украйна изрази надежда, че това ще доведе до разговори с руски официални представители.

АП отбелязва, че ключово важен въпрос, който ще бъде в основата на всяко предложение за прекратяване на огъня, ще бъде готовността на Русия да участва в разговори, особено сега, когато нейните сили изглежда имат надмощие на бойното поле. Зеленски каза, че Путин тълкува директните преговори с Киев като водещи до неуспех. Според него Тръмп би могъл да привлече Путин на масата за преговори чрез заплахата от санкции, насочени към енергийната и банковата система на Русия, както и чрез продължаващата подкрепа за украинските военни.

Зеленски отбеляза, че членството в НАТО е "най-евтиният" вариант за съюзниците на Украйна и би укрепило позициите на Тръмп в геополитически план.

"Другите сценарии, които включват въоръжаване и обучение на 800-хилядната украинска армия, биха били скъпи за поддържане с течение на времето от страна на съюзниците на САЩ и Европа", каза Зеленски.

Той също така заяви, че въоръжените сили на Украйна биха се превърнали в преимущество за алианса, особено ако Тръмп се стреми да върне у дома американските войски зад граница.

Одобряването на кандидатурата на Украйна за членство в НАТО би било "голяма победа" за Тръмп, добави Зеленски, очевидно апелирайки към склонността на президента на САЩ към победителите и бизнес сделките.

Зеленски каза, че френското предложение за разполагане на европейски сили в Украйна като възпираща сила придобива форма, но изрази скептицизъм за него, като заяви, че остават много въпроси относно структурата на командване и контрол, броя на войските и техните позиции. Той изтъкна, че е казал както на френския президент Еманюел Макрон, така и на Тръмп, че вариантът за разполагане на европейски войски в Украйна е добре дошъл, но сам по себе си той няма да бъде достатъчна гаранция за сигурност.

Украинският президент заключи:

"Представете си, че има контингент. Въпросът е кой ще го ръководи? Кой ще е главният? Какво ще направят, ако има руски удари? Ракети, десанти, нападение откъм морето, пресичане на сухопътната граница, настъпление. Какво ще направят? Какви ще са техните пълномощия?"