Часове след като президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителни заповеди за налагане на мита върху стоки от Канада, Мексико и Китай, трите страни осъдиха този ход и обещаха ответни мерки, предаде Ен Би Си Нюз.
Съюзниците на САЩ Канада и Мексико изтъкнаха, че ще въведат собствени мита в отговор. Китай, конкурент на Америка, увери, че ще заведе дело в Световната търговска организация и ще предприеме "необходимите контрамерки". Обвинявайки трите държави за засиления поток на нелегални мигранти към страната и ролята им в снабдяването на САЩ с фентанил (съставни елементи на наркотика са произвеждани в Китай, Пекин дори е обвиняван, че използва фентанилът като оръжие срещу САЩ - бел.ред.), Тръмп наложи 25% мита върху вноса от Мексико и Канада - с изключение на канадските енергийни продукти, които ще бъдат изправени пред мита от 10%. Срещу комунистическата страна пък са издигнати 10% мита. От Белия дом посочиха, че мерките ще останат в сила "до облекчаване на кризата", без да дават повече подробности.
Мексико, Канада и Китай заедно отговарят за над 40% от общия внос в САЩ през 2024 г. Икономисти смятат, че митата биха могли да доведат до скок на цените за потребителите както в Америка, така и в чужбина.
Канада
Засега канадският премиер в оставка Джъстин Трюдо е единственият лидер, който е изложил подробности за това как ще изглежда отговорът на страната. В събота вечерта той подчерта, че Отава ще въведе мита от 25% срещу американски стоки на стойност 155 милиарда долара (Трюдо не уточни дали става дума за канадски или американски долари. 155 милиарда канадски долара се равняват на около 106 милиарда щатски долара - бел. ред.).
Трюдо обеща "незабавни мита върху стоки на стойност 30 милиарда долара от вторник" - в деня, в който САЩ ще започнат да събират мита върху канадските стоки. Той добави, че останалите мита ще влязат в сила в период от около три седмици, "за да позволят на канадските компании и вериги за доставки да търсят алтернативи".
"Подобно на американските мита, нашият отговор също ще бъде широкообхватен и ще засегне ежедневни стоки от Америка като бирата, виното и бърбъна, плодовете и соковете, включително портокаловия сок, заедно със зеленчуците, парфюмите, дрехите и обувките. Ще засегне основни потребителски продукти като домакинските уреди, мебелите и спортното оборудване и материали от дърво и пластмаса, заедно с много, много други".
Трюдо обърна внимание на традиционно топлите отношения между САЩ и Канада и подчерта, че "ако президентът Тръмп иска да постави началото на нов "златен век" за Съединените щати, по-добрият път е да си партнира с Канада, а не да я наказва". Премиерът се обърна директно към американците, като каза, че ходът на Тръмп "ще има реални последици за вас, американския народ". Той също така насърчи канадците да помислят за начини да "свършат своята работа", като, например, да предпочетат канадски продукти пред американски в магазините и да променят плановете си за лятна ваканция, и да останат в Канада. Белият дом не отговори веднага на искане за коментар след изявлението на Трюдо.
Мексико
В събота президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум обяви на испански в публикация в X, че е наредила на своя министър на икономиката "да приложи план Б", който включвал мита и други икономически мерки "в защита на интересите на Мексико". Подробности за този план все още не са обявени.
"Ние категорично отхвърляме клеветата на Белия дом срещу правителството на Мексико, в която се твърди, че има съюзи с престъпни организации, както и всяко намерение за намеса на наша територия".
Тя подчерта, че борбата срещу трафика на фентанил е цел и на Мексико сити.
"Следователно, ако Съединените щати искат да се борят с престъпните групи, които пренасят наркотици и извършват насилие, трябва да работим заедно по всеобхватен начин, но винаги съгласно принципите на споделената отговорност, взаимното доверие, сътрудничеството и преди всичко зачитането на суверенитета, който не подлежи на обсъждане. Координация - да, субординация - не."
Китай
Китайското министерство на търговията обяви, че Пекин ще заведе дело в Световната търговска организация "и ще предприеме необходимите контрамерки, за да защити твърдо своите права и интереси".
"Китай призовава САЩ да поправят грешките си, да работят за взаимно разбирателство, да участват в откровен диалог, да засилят сътрудничеството и да управляват различията на базата на равенството, взаимната изгода и взаимното уважение", се казва в изявление на министерството.
САЩ блокират назначаването на апелативни съдии в Световната търговска организация от години, което й пречи да посредничи в международните търговски спорове. Но Пекин все още може да заведе съдебно дело и да мобилизира международна подкрепа срещу американските мита.
Позовавайки се на нелоялни търговски практики, Тръмп наложи мита върху китайски стоки за над 300 милиарда долара по време на първия си мандат, в резултат на което двете страни взаимно си наложиха поредица от мита. Те бяха запазени и в някои случаи разширени от администрацията на Джо Байдън. Въпреки че китайското правителство вероятно ще се стреми да избегне разрастването на търговската война, докато втората по големина икономика в света все още се бори да се възстанови от пандемията, очаква се китайското общество да окаже натиск върху Пекин за по-твърда реакция. Нов закон, който влезе в сила на 1 декември, дава на китайското правителство изрични правомощия да налага ответни мита, ако друга страна приеме мита или други мерки, смятани за нарушаващи международното право.
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни