OpenAI обяви пускането на нова функция за ChatGPT, наречена "Deep Research", която позволява на чатбота да намира, анализира и синтезира информация от стотици уебсайтове и онлайн източници, създавайки доклади на ниво изследователски анализ.
Потребителите могат да въвеждат текстови въпроси и да качват файлове, включително PDF и електронни таблици, като част от заявките си към ChatGPT. Чатботът ще отнеме между 5 и 30 минути, за да състави отговор, като предоставя страничен панел, който документира напредъка на агента и цитатите, докато работи. Според OpenAI, новата функция постига за десетки минути това, което би отнело на човек много часове.
"Нашата крайна цел е модел, който може сам да открива и създава нови знания", каза Марк Чен, главен изследовател в OpenAI, по време на представянето на живо на компанията.
Въпреки това, OpenAI признава, че ChatGPT понякога може да генерира неточни факти или да прави неправилни изводи при провеждане на "Deep Research", макар и на значително по-ниско ниво в сравнение с други текущи модели. Освен това, агентът понякога може да има затруднения при разграничаването на авторитетна информация от слухове. Потребителите също могат да забележат някои грешки във форматирането. Компанията отбелязва, че очаква всички тези проблеми да се подобрят бързо с повече употреба и време.
Тази нова функция следва неотдавнашното пускане на o3-mini, нов модел за разсъждение, който предоставя по-точни и ясни отговори с по-силни способности за разсъждение в сравнение с предшественика си. O3-mini работи със търсене, за да намира актуални отговори с връзки към съответните уеб източници.
По всяка вероятност водещата AI компания се опитва да излезе отново с едни гърди пред конкуренцията от Китай в лицето на по-икономичния модел Deep Seek.
***
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни