Микро- и нанопластмасите, които от години замърсяват околната среда, вече се натрупват в човешките органи с тревожни темпове. Ново изследване, публикувано в Nature Medicine и цитирано от ДПА, показва, че нивата на пластмасови частици в черния дроб и особено в мозъка на хора, починали през 2024 г., са многократно по-високи в сравнение с проби от 2016 г.
Изследователите от Университета на Ню Мексико са установили, че натрупването в мозъчната тъкан е до 30 пъти по-високо от това в черния дроб и бъбреците. Особено често срещан е полиетиленът – материалът, от който се правят пластмасови бутилки и опаковки.
Пластмаса в мозъка – какво означава това?
Откриването на пластмасови частици в човешки органи не е новост – такива са засичани в белите дробове, червата и дори в плацентата. Досега обаче повечето изследвания са регистрирали само по-големи частици (над 5 микрометра), докато сега учените използват усъвършенствани методи като инфрачервена и електронна микроскопия, за да засекат и наночастиците.
Важен аспект на проучването е установеното високо съдържание на пластмаса в мозъците на хора, диагностицирани с деменция. В анализирани 12 проби, събрани между 2019 и 2024 г., нивата варират между 12 000 и 48 000 микрограма пластмаса на грам тъкан. Това повдига въпроса дали натрупването на тези частици има връзка с невродегенеративни заболявания – макар че учените подчертават, че засега няма категорично доказателство за такава зависимост.
Как попада в тялото?
Замърсители като полиетилен и поливинилхлорид (PVC) влизат в организма по различни начини – чрез храната, водата, въздуха. Те могат да преминават през храносмилателния тракт, да се абсорбират в кръвния поток и да достигнат жизненоважни органи. Новото изследване показва, че бариерите, които предпазват мозъка, не са достатъчни, за да спрат пластмасовите наночастици.
Какво следва?
Авторите на проучването подчертават, че са необходими по-мащабни и дългосрочни изследвания, за да се разбере как натрупването на микропластмаса влияе на здравето, особено върху мозъчната функция. Засега обаче тенденцията е ясна – пластмасовото замърсяване не е просто екологичен проблем. То вече е част от нас.
Този материал е написан с помощта на изкуствен интелект под контрола и редакцията на поне двама журналисти от Клуб Z. Материалът е част от проекта "От мястото на събитието предава AI".
Още по темата
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни