След обществен натиск и такъв от (не)коалиционния партньор ДПС-Доган, правителството най-сетне освободи трима областни управители, осветлени от Делян Пеевски като "негови". Дълго време премиерът Росен Желязков се "ослушваше" за губернаторите на Хасково, Шумен и Търговище, които подадоха оставки след призива на лидера на Новото начало и вчера най-сетне ги замени.
С това привидно кадрите на Пеевски би следвало да са "изчегъртани", каквото бе условието на ДПС-ДПС, за да подкрепи тройната коалиция. Но далеч не е така. Фракцията ДПС-НН не само има властови позиции в изпълнителната власт, завзети най-вече при служебните кабинети "Главчев", но и печели такива на местно ниво. Получава председатели на общински съвети (ОбС) из страната чрез рокади; общинари разказват за упражняван им натиск да се присъединят към Новото начало; областни управители воюват с инакомислещи ОбС; групи в местните парламенти се разцепват, а пред Клуб Z партийни активисти в Смолянско разказаха и за тръгнали вече из населените места в областта търговци на влияние.
Интересното в случая е, че в разгара на войната Пеевски-Доган, първият опита да заличи регистрацията на ДПС за частичните местни избори миналия октомври и да я замени с ДПС-Ново начало. Централаната избирателна комисия обаче не разреши.
На практика ДПС-НН не се е явявало на местни избори. На редовните такива през октомври 2023 г. Движението бе регистрирано за вота от бившия председател Мустафа Карадайъ и така всички представители на Движението за права и свободи в местната власт формално са избрани с "логото" ДПС. Това не пречи сега някои да декларират принадлежност към Пеевски (съдебно бетониран съпредседател на партията), а други - да демонстрират лоялността си към Догановото ДПС.
В следващите редове ще дадем няколко примера за това как лидерът на Новото начало, който обеща скоро да ни е и премиер, завзема позиции из страната. Ще припомним и за оставащите назначения в областните управи, в горските и ловни стопанства и за други действия на "Главчев и министри".
Областни управи срещу непокорни общинари
Показно за това как областни управители на Пеевски се разправят с общински съветници на Доган направиха именно губарнаторите на Хасково и Търговище, от вчера вече бивши - Мехмед Атаман и Гюрсел Хасанов.
Минерални бани, Хасково. Общината е единствена в областта, която се противопостави на Делян Пеевски и случайно или не кметът Мюмюн Искендер стана обект на интерес от сочената за любимата бухалка на "момчето" (по Доган) - антикорупционната комисия.
На 20 септември м.г., ден след поредното "бетониране" на поста на и.д. шефа ѝ Антон Славчев с гласовете на днес коалиционните партньори ГЕРБ, БСП и ИТН плюс ДПС-Пеевски, агентите на Комисията за противодействие на корупцията влязоха при кмета.
В Минерални бани явно не са си научили урока, защото в края на миналия месец общинският съвет и областният управител влязоха във война за председателското място в ОбС. В края на 2024-та съветът избра дотогавашния заместник-председател Екрем Юзеир за председател, с което замени човека на Пеевски - Мехмед Лятиф. И двамата иначе са избрани с листата на ДПС през 2023 г., а ОбС се състои от 13 души - 12 на Движението и един на ГЕРБ.
Щрих от тази история е, че въпросната сесия на ОбС е започнала с два часа закъснение, след като преди началото ѝ на спешния телефон 112 е бил подаден сигнал за поставено взривно устройство в сградата. След претърсването, при което бомба не е била открита, Лятиф така и не се върнал на заседанието, разказа тогава БТА.
Две седмици по-късно обаче областният управител на Хасково Атаман издаде заповед за спиране на взетите решения на въпросното заседание, като я мотивира с това, че според заакона за местното самоуправление Лятиф не можело да бъде освободен без сам да е подал оставката си. Всъщност, законът предвижда и още две опции, една от които е "трайна невъзможност или системно неизпълнение на задълженията си като председател за повече от три месеца с решение на общинския съвет".
Така стигаме до 23 януари, когато е свикана нова сесия, при която и човекът на Пеевски Лятиф, и доганистът Юзеир заявиха претенция да са председател на Съвета. Лятиф напусна и това гласуване, а съветниците затвърдиха старите си решения. Все още считащ се за "председател" обаче, кадърът на Ново начало свика ново заседание - на 31 януари, което се провали заради липса на кворум.
"Така за един месец бяха свикани две заседания на местния парламент, от двама различни председатели, второто от които се е провалило, заради липса на кворум. Това, че мнозинството от общинските съветници от Минерални бани ще бойкотират сесията на Лятиф бе ясно, тъй като 8 от общо 13 съветници, включително и Екрем Юзеир, са сред верните на Доган. Лятиф и още трима пък са в отбора на Пеевски. Така в общината, която единствена в област Хасково призна само Сокола за свой партиен лидер, битката за овладяване на местния парламент, се превърна в сблъсък между двете ДПС-та", обобщава местният сайт Haskovo Live.
Опака, Търговище. Идентичен случай. Кметът пак е от ДПС, а от 13 души в общинския съвет, 8 са от листата на партията.
На 15 януари общинските съветници решават да отстранят председателя на съвета Мюмюн Мюмюнов (по същия текст от закона посочен горе), като "за" гласуват 7 души. Избират на негово място Ниязи Ниязиев. Отново: и двамата са избрани през 2023 г. като кандидати на Движението и би следвало да са в една група в ОбС, а не да се противопоставят. Но не би.
И пак - областният управител на Търговище (до вчера) Гюрсел Хасанов, блокира решението. На свиканото на 31-ви заседание обаче мнозинството успява да утвърди избора си на Ниязиев със 7 гласа "за".
Тук няма дилема за това кой на чия страна е, защото междувременно петима съветници от осемте на ДПС са подали заявление за образуване на група "на основа партийна принадлежност", а именно "ДПС - Демокрация права и свободи", каквото е името на парламентарната група на доганистите в Народното събрание. Няма съмнение и на чия страна е застанал и кметът на Опака.
"Кметът на Опака Гюнер Ашимов изказа своя прочит за сформирането на групата - "че хора, които искат да се отделят от партията, от която са избрани, следва да се зачитат независими" (по БТА).
Темата с областните управи обаче изобщо не е изчерпана със замяната на Гюрсел Хасанов, Мехмед Атаман и Бейнур Ахмед (Шумен). В двата мандата на кабинета "Главчев" Клуб Z ви информира периодично за неговите новоназначения на хора на Пеевски в областните администрации и за освобождаването на такива, декларирали вярност на Доган. А ДПС-ДПС обобщи преди няколко седмици пред сайта ни какви още претенции има.
Според доганистите хора на Пеевски са и "губернаторите" на областите Монтана и Кюстендил, съответно, Калин Хайтов и Александър Пандурски. Както и заместниците Айрие Ибрямова (Варна), Йордан Димитров (Враца), Кадир Муарем (Кърджали), Осман Мурадов (Пазарджик), Симеон Гебов (Перник), Нурджан Караджова (Пловдив), Назиф Зюлкяр (Разград), Фатме Мустафова (Сливен), Таня Иванова (София-област), Левент Палов (Стара Загора), Орхан Юсеинов (Ямбол).
Засега не е известно някой от тях да е подал оставка. Нито премиерът Росен Желязков да е предприел нови рокади.
Ще има за всички
Твърдица, Сливен. Там има "ново начало" за общинския съвет, след като в края на миналия месец ГЕРБ, БСП, БЗНС и фракцията на Пеевски свалиха председателя на ОбС от "Продължаваме промяната-Демократична България" Мирослав Дяков.
Новият председател се казва Петко Таранджиев, представител на ДПС-НН. Двама негови колеги - Йордан Крълев (БСП) и Валентин Кръстев (ГЕРБ) си направиха отводи като номинации за председателското място и така остана само кандидатурата на Таранджиев.
Интересното тук е, че Дяков не е подавал оставка като председател - каквото, както стана ясно, според бившия областен управител на Хасково е условието за смяна на председател на ОбС. Не, свален бе с подписка по члена от закона за системното неизпълнение на задълженията. Предложението бе внесено от името на шестима съветници от - ГЕРБ, БСП, БЗНС и от самия наследник на поста - човекът на Пеевски.
С 11 гласа "за" и 4 "против" (на двамата общинари от ПП-ДБ и на двамата представители на "Граждани за общината") Петко Таранджиев предизвестено бе избран за председател.
На тази сесия нямаше сигнал за бомби, но пък пак се наложи полицейска намеса - заради гражданския отпор на замяната на председателя от ПП-ДБ с такъв на Пеевски.
И един любопитен момент, за който разказа БНР. Чак след заседанието е станало ясно, че уж имало договорка между политическите сили председателят на ОбС да се ротира през определен период от време. За това съобщил бившият кмет, настоящ съветник от ГЕРБ и вносител на искането за отстраняване на Дяков - Атанас Атанасов. "Сега имаме договорка за ротационен принцип. Остатъка от мандата по равно ще го разделим между всички там, които са. Между групите", заявил Атанасов.
На въпрос на БНР защо не се е чуло за тази договорка в залата отговорил:
"Е, те не успяха там. Могат ли всичко да кажат. Нали виждате, че доведоха толкова хора в тяхна защита, които са само едни писатели и нищо повече." (Тук се визират протестиращите срещу решението граждани, б.р.).
Преориентиране
Неделино, Смолян. И там има "ново начало" начело на общинския съвет. Запознахме ви подробно с историята на 27 януари. Тя обаче е интересна и със следното:
"Някой от групата на ПП-ДБ, вместо за ПП-ДБ е гласувал за Ново начало".
Цитатът е от бившия депутат на ПП и местен лидер на партията Михал Камбарев. Какво визира той?
Неделино е една от малкото малки общини у нас, където ПП-ДБ е победител по брой общински съветници. Но и там обаче ДПС-НН се очертава като доминантна сила, след като в края на януари бе сменен председателят на общинския съвет. Борислав Беширов от ПП-ДБ подаде оставка, а на негово място бе избран Веселин Кехайов от фракцията на Пеевски.
Оставката на Беширов бе доброволна и мотивирана с това, че не може да изостави строителния си бизнес, така че тук не може да се заподозре насилствено отстраняване. Но пък за поста му се бореха две номинации - Кехайов от ДПС-НН и Даниел Чандъров от ПП-ДБ. Сега внимавайте:
13-членният състав на ОбС Неделино е разделен така: шестима съветници от ПП-ДБ, всичките 4-ма от ДПС са верни на Пеевски, двама - ГЕРБ и един от БСП.
Резултат при гласуването за двамата кандидати: 5 гласа за този на ПП-ДБ и 8 гласа за Ново начало.
С други думи един от ПП-ДБ е предал четата - подкрепил е кандидата на Пеевски вместо този на собствената си формация. Кой - засега не е известно.
Иначе за Смолянско източници на Клуб Z от политическите среди на място разказаха, че вече са се появили ии "търговци с влияние", които обещават на кметове и общинари, че ще спечелят проекти с подкрепата на най-високо управленско ниво - срещу процент, разбира се.
По втория начин
Тутракан, Силистра. Миналия месец сайтът за регионални новини "За истината" разказа и за друг метод на убеждаване на местни политици да влязат в лоното на Новото начало. Не съвсем доброволен.
Общинският съветник в Тутракан от листата на "Продължаваме промяната" Кристиян Калчев се оплака пред колегите журналисти, че е бил подложен на проверки и полицейски претърсвания малко след като е отказал да работи за фракцията на Пеевски. Действието се развива в рамките на няколко месеца в края на миналата година. Към днешна дата претърсванията не са довели до резултат, а Калчев е напуснал сам ПП заради липсата на реакция от страна на партията по казуса.
Накратко: Калчев е председател на сдружение, спечелило проект по европейската програма "Еразъм", който бил изпълнен и отчетен без забележки. Желаещ да участва в проекта, който обаче не бил допуснат, подал сигнал в прокуратурата, която започнала досъдебно производство за измама с европарите. Общинарят бил разпитван, но като свидетел още в началото на 2024-та.
Междувременно с него се е свързал негов познат бизнесмен, който от името на ДПС-НН му предложил да оглави структурата на фракцията в община Тутракан и за цялата област Силистра. Намекнал, че знае за проверките, които текат по проекта, и че ако приеме, неговите проблеми с прокуратурата ще бъдат решени. Това, което е разбрал Калчев още от разговора с бизнесмена, е, че Пеевски има сериозна стратегия за овладяване на региона и се готви не само за предсрочни парламентарни избори, но и за предсрочни избори за кмет в Тутракан. Това можело да стане като се задвижат съответните производства срещу кмета Димитър Стефанов. На съветника е било предложено да стане кмет на Пеевски с предсрочно отстраняване на сегашния. Малка подробност тук е, че по думите на Калчев, Сметната палата (с председател Димитър Главчев, доскоро служебен премиер) от дълго време извършва проверки на общината.
Калчев отказал "офертата". И така през декември м.г. "по неотложност" МВР нахлуло в седем обекта, свързани със съветника по воденото от прокуратурата досъдебно производство за сдадения европроект.
Наследство
Навярно всичко описано до тук е само една малка част от случващото се из страната, просто тези кореспонденции стигат до по-широката публика. Клуб Z припомня, че освен в областните управи, масови рокади бяха направени и в земеделския сектор. Георги Тахов бе служебен министър, а сега и оставен като редовен, когато писахме, че само за месец (август) е направил около десет рокади в държавните горски и ловни стопанства. Махнати са кадри, спечелили конкурси, като са назначени такива "временно" - до провеждането на нови конкурси в половингодишен срок. Очаква се нова справка за направените от Тахов рокади в сектора (ако има още такива).
Припомняме, че Тахов стана служебен министър на Главчев, след като вторият първоначално се спря на Кирил Вътев (бивш редовен такъв в кабинета "Денков-Габриел"), но само след броени дни размисли и реши да смени Вътев.
Още по време на преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ за ротацията Клуб Z писа, че от партията на Бойко Борисов са поискали Георги Тахов да стане земеделски министър.
Днес от ДПС-ДПС, както и от ПП-ДБ, го сочат за човек на Пеевски.
Миналия месец пък стана ясно, че около 500 служители само в структурите на социалното министерство са били освободени и заменени с други от април до края на миналата година. Разбра се от парламентарно питане от депутата от ДПС-Доган Цветан Предов до служебния министър Ивайло Иванов. Предов е изискал отговора в табличен вид и така от него става ясно, че рокадите са засегнали всякакви позиции в администрацията - директори на агенции, експерти, юристконсулти, началници на отдели, технически сътрудници, шофьори и особено много социални работници. Част от новите попълнения са назначени временно с мотива "по заместване" (което често в БГ администрацията означава за постоянно и без конкурс). Най-ударните рокади са в Агенцията за социално подпомагане и Агенцията по заетостта.
Дали внушителният брой освободени служители, заменени с нови, е реформа или "КОЙ" прави политическа чистка - питат доганистите.
Всъщност е стара практика да се назначават кадри на всякакво ниво - стига да се знае кому трябва да са благодарни после... Така не само се консумира властта, ами се и укрепва. Днес ДПС-Доган крепи кабинета и счита себе си за гарант, че влиянието на Пеевски ще бъде отслабено. Засега такива индикации няма. Ако не броим тримата сменени областни управители, с които този текст започна.
Още по темата
- 4 млрд. лв. от миналата година ще трябва да платим през тази. ДПС - Ново начало: Асен Василев е "Асен Дупката"
- Борисов поиска спиране финансирането на медии с грантове
- Министър-председателят лично разпореди да има... регулировчици край Симитли
- Първи три смени на областни управители от кабинета „Желязков“ - на мястото на хора на Пеевски
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни